Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
koncert, fot. (cc) iloarca

Czy zła jakość powietrza wpływa na śpiewanie?

Od Bono po Operę Pekińską, śpiewacy na własnej skórze przekonali się, że słaba jakość powietrza może skutecznie pogorszyć ich śpiew. 

Rockowy zespół U2 usuwa z listy tras koncertowych Las Vegas, ponieważ główny wokalista Bono nie chce występować w suchym i zakurzonym powietrzu Sin City. Adele, zdobywczyni nagrody Grammy, wyprowadziła się z Londynu, aby uniknąć szkodliwego smogu i zanieczyszczenia powietrza po operacji strun głosowych. Z kolei gwiazda Opery Pekińskiej, Mei Baojiu, powiedział, że zanieczyszczenie powietrza niszczy jego głos, a także głosy innych wykonawców w Operze Pekińskiej.

Czy zła jakość powietrza wpływa na śpiewanie?

W artykule opublikowanym przez University of Illinois School of Public Health zidentyfikowano główne zagrożenia środowiskowe, które wpływają na zdolność śpiewania. Należą do nich:

  • Niska wilgotność – odpowiednia wilgotność ma kluczowe znaczenie dla nawilżenia błon śluzowych wokół strun głosowych.
  • Cząstki unoszące się w powietrzu i kurz z otoczenia, a także cząsteczki kurzu z kostiumów, rekwizytów itp.
  • Środki chemiczne, dym, mgła i inne efekty specjalne mogą znacząco wpłynąć na wydajność wokalną.

Często piosenkarze zmagają się z chorobą charakteryzującą się chronicznym, ochrypłym, chrapliwym głosem. Eksperci medyczni twierdzą, że suchość i podrażnienie towarzyszące temu schorzeniu powoduje zmianę jakości głosu.  

Suchość, kurz, zanieczyszczenie powietrza, a nawet pyłki są jednymi z przyczyn choroby gardła, a gorące, suche wiatry i wysokie chmury pyłu ten problem ze śpiewaniem pogłębiają.

Jak radzą sobie śpiewacy?

Wykonawcy powinni unikać pozostawania bezpośrednio przed maszynami do wytwarzania mgły lub dymu podczas prób i występów. Powinni również nalegać na odpowiednią wentylację w szatniach, aby złagodzić narażenie na chemikalia używane do generowania efektów scenicznych. Piosenkarze, którzy pracują w suchych lub zanieczyszczonych obszarach, powinni unikać spędzania czasu na zewnątrz. Mogą również podjąć kroki w celu kontrolowania powietrza w domu i na salach prób. 

Aby zadbać o jakość powietrza wewnętrznego piosenkarze stosują oczyszczacze powietrza z odpowiednio dobranymi do nich  filtrami.

Powietrze musi być nie tylko wolne od zanieczyszczeń takich jak PM2,5, kurz, pyłki, zarodniki pleśni, bakterie, alergeny i inne, ale także wystarczająco natlenione, aby wspierać wzmożone oddychanie, które ma miejsce podczas śpiewania. Również temperaturę jak i wilgotność należy tak dostosować, aby uchronić głos przed niepożądaną chrypką.

Zdarza się, że piosenkarze, występują i koncertują na świeżym powietrzu, którego jakość pozostawia wiele do życzenia. Problem ten szczególnie ma miejsce podczas nocy Sylwestrowej, kiedy fajerwerki przyczyniają się do drastycznego pogorszenia jakości powietrza.

Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć jaki wpływ na jakość powierza mają fajerwerki wejdź tutaj.

Jest to niezwykle szkodliwe dla strun głosowych, dlatego nie wszyscy artyści decydują się na udział w takim wydarzeniu.

Warto wiedzieć, że pokaz sztucznych ogni ma swoje dwa oblicza, z jednej strony możemy oglądać przepiękne efekty świetlne, ale z drugiej strony wpływają one bardzo negatywnie na jakość powietrza, które ze względu na miliony cząstek i gazów powstających podczas spalania jest niewyobrażalnie szkodliwe dla płuc.

Nie tylko artyści są narażeni na złą jakość powietrza. Każdy z nas powinien unikać wdychania niebezpiecznych związków z powietrza. Mamy na to wpływ dbając przynajmniej o własną przestrzeń w domu stosując oczyszczacze z filtrami HEPA i filtrami węglowymi, dostępnymi tutaj

W takim czystym, świeżym i bezpiecznym, bo wolnym od pyłu i chemikaliów otoczeniu z pewnością możemy śpiewająco i radośnie witać Nowy Rok i nie tylko!