Zimowe zagrożenia dla naszego zdrowia
Okres jesienno – zimowy zazwyczaj kojarzy nam się z brzydka pogodą, krótszym dniem i … depresją. W tym czasie najchętniej zamknęlibyśmy się w domu i nie wychodzili. Gorąca herbata oraz ciepło kominka maja działać kojąco na nasze zdrowie i samopoczucie. Zobaczcie, co niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie w okresie jesienno – zimowym, a co możecie sami zmienić, by mieć więcej energii do działania?
Krótsze dni i brak światła słonecznego, plucha, niechęć do wychodzenia z domu – to czynniki, które sprawiają, że zimą bardziej odczuwamy wszelkie dolegliwości zdrowotne. Jak możemy temu zaradzić? Zobacz największe zimowe zagrożenia i już dziś wprowadź zmiany w swoim życiu.
Brak ruchu i siedzący tryb życia
Jak już wspomnieliśmy zimą najchętniej nie wychodzilibyśmy w domu tylko zaszylibyśmy się pod kołdrą z kubkiem gorącej herbaty lub aromatycznej kawy. Sama myśl o aktywności fizycznej na powietrzu dla wielu jest nie do pomyślenia. Zaniechanie jednak aktywności fizycznej w miesiącach jesienno – zimowych negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i …. wzrost wagi. Sport jest ważny dla naszego zdrowia, ponieważ daje natychmiastowe efekty, w tym powoduje większe dotlenienie a także wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, a to z kolei sprawia, że uwalniamy się od stresu dnia codziennego. Nawet niewielka dawka ruchu korzystnie wpływa na nasze zdrowie. A wystarczy niewiele… Zamiast samochodem, po zakupy pójdźmy na nogach lub też pomyślmy o sportach zimowych takich jak narty czy snowboard. Nie próbowaliście? Może warto się przekonać, czy jest to sport dla nas?
Brak zbilansowanej diety
Zimą chętniej sięgamy po tłuste potrawy. Nic w tym dziwnego, ponieważ nasz organizm się ich domaga, aby utrzymać ciepło. Niestety wówczas często zapominamy o tym, by włączyć do diety zarówno owoce jak i warzywa, lub po prostu „nie mamy na nie miejsca” po kalorycznym posiłku. To z kolei sprawia, że zaczynamy odczuwać skutki braku witamin, w tym witaminy D, odpowiedzialnej za stan układu kostnego oraz sapomoczucie. Jeżeli więc zauważymy, czy to zmiany na naszych paznokciach, lub zbytnie wysuszenie skóry warto sięgnąć po suplementy diety, które uzupełnią niedobory witamin, ale przede wszystkim postarajmy się zmienić dietę. Zamiast kalorycznych makaronów z sosem wybierajmy zupy – kemy, bądź też tłuste ryby i orzechy – sycące i zdrowe.
Papierosy i alkohol
Zimowa aura wiele osób skłania do sięgania po używki, czy to po alkohol czy też po papierosy. Chwilowa poprawia nastoju, którą one nam dają niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Wysokoprocentowe trunki wypłukują z organizmu cenne witaminy i mikroelementy, a papierosy niekorzystnie wpływają na nasze płuca i skórę. Co więcej, zimowa aura sprzyja temu, że palimy w zamkniętych pomieszczeniach, przez co nasz kontakt z rakotwórczym dymem jest dłuższy, nie mówiąc już o tym, że narażamy już innych domowników na bierne palenie. Remedium na zimową chęć sięgnięcia po używki mogą być zdrowe przekąski takie jak np. orzechy, które zawierają wiele cennych składników odżywczych.
Smog
O niekorzystnym wpływie smogu na zdrowie napisaliśmy już wiele. W tym miejscu warto jednak wspomnieć , że w połączeniu z dymem papierosowym niejako serwujemy sobie podwójną bombę dla organizmu. Nowotwory, większe ryzyko udaru, trudności z oddychaniem czy choroby serca, a także większe ryzyko udaru – to tylko niektóre ze skutków smogu … Aby ustrzec się chociaż częściowo przed jego działaniem warto zakupić oczyszczacz powietrza, który wyeliminuje z naszego otoczenia trujące związki i pyły niekorzystnie wpływające na nasz organizm.
Zima powoduje spadek nastroju, co przekłada się negatywnie na nasze zdrowie. A wystarczy wprowadzić drobne zmiany, by odczuć ich pozytywne efekty. Dawka ruchu, zbilansowana dieta, unikanie używek oraz zadbanie o jakość powietrza w swoim otoczeniu – tak dużo, a tak niewiele jednocześnie.