Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
Powodz_cc_lucykaef_pixabay

Jak sobie radzić z wilgocią po powodzi?

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Environmental Research Letters, częstotliwość i nasilenie zdarzeń powodziowych stale rośnie. Globalne powodzie i ekstremalne opady deszczu wzrosły o ponad 50% w ciągu ostatnich dziesięciu lat i występują czterokrotnie szybciej niż w 1980 roku. Powodzie miały miejsce na półkuli północnej – wzrost w Europie był na poziomie 44%  i 21,4% w USA.

Każda powódź to niewątpliwie ogromna tragedia i niewyobrażane zniszczenia zarówno społeczne środowiskowe jak i infrastrukturalne.

Dodatkowo po przywróceniu terenów popowodziowych do stanu używalności, często w budynkach mieszkalnych pozostaje poważny problem z wilgocią.

Jak sobie radzić z wilgocią po powodzi?

Jeśli dany dom został zalany wodą i nie został całkowicie wysuszony w ciągu 24-48 godzin, to należy założyć, że jest w nim pleśń.

Pleśń rośnie wszędzie tam, gdzie jest woda, dlatego domy zniszczone przez powódź mogą się zmagać z uciążliwą wilgocią, a co za tym idzie rozwojem pleśni. Najważniejszym działaniem, aby walczyć z wilgocią i pleśnią to wysuszenie domu i usunięcie przedmiotów uszkodzonych przez wodę.  

Ponadto, aby zwalczyć skutki powodzi:

  • Zadzwoń do elektryka przed włączeniem prądu, aby sprawdzić, czy można go bezpiecznie włączyć.
  • Rozważ użycie przenośnego generatora do zasilania urządzeń do usuwania wody, jeśli nie ma prądu lub włączenie go nie jest bezpieczne.
  • Jeśli pozwala na to pogoda, otwórz okna i drzwi domu, aby wspomóc proces wysychania. Użyj wentylatorów i osuszaczy, aby usunąć nadmiar wilgoci. Pamiętaj, aby umieścić wentylatory przy oknie lub drzwiach i wydmuchać powietrze na zewnątrz, aby nie rozprzestrzeniać zarodników pleśni.
  • Wystrzegaj się włączania wszelkich domowych systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Jeśli w systemie HVAC (ang. heating, ventilation, airconditioning) wystąpi pleśń, włączenie go spowoduje rozprzestrzenienie się zarodników w całym domu.
  • Zapobiegnij ponownemu przedostawaniu się wody na zewnątrz do domu. Pamiętaj, aby wyczyścić rynny i aby odpływały one z domu. Ziemia wokół domu powinna być nachylona w dół, aby zapobiec gromadzeniu się wody deszczowej.
  • Bądź świadomy zagrożeń dla zdrowia po powodzi. Dobrym pomysłem jest poczekać, aż specjalista powie Ci, że jest to bezpieczne, zanim wejdziesz.
  • Przed rozpoczęciem sprzątania skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową i zrób zdjęcia swojego domu i innych rzeczy.
  • Noś maskę do ochrony nosa i ust podczas pracy z materiałami spleśniałymi, więcej o maskach dowiesz się tutaj.
  • Noś odzież zakrywającą ręce i nogi, aby uniknąć kontaktu z zarodnikami pleśni. Wypierz lub wyrzuć odzież po każdym czyszczeniu.
  • Noś rękawice i okulary ochronne.
  • Użyj wysokowydajnego oczyszczacza powietrza z odpowiednimi do niego filtrami, aby oczyścić powietrze, nawet w miarę postępu prac. Na przykład filtry HEPA i filtry węglowe mogą radykalnie zredukować unoszące się w powietrzu cząstki, w tym pleśń, a także mogą zmniejszyć lub wyeliminować wszelkie zapachy stęchlizny. 

Usuwanie skutków powodzi jest niezwykle ciężką pracą, wymagającą sporych nakładów finansowych.  Nawet jeśli jakość powietrza w pomieszczeniach może nie wydawać się najważniejszym problemem po powodzi, to stojąca woda i mokre materiały są pożywką dla wirusów, bakterii i pleśni, które mogą negatywnie wypłynąć na stan zdrowia u ludzi.W związku z powyższym tak ważne jest niebagatelizowanie występowania wilgoci w domu po powodzi.