Czym są filtry termodynamiczne do oczyszczaczy powietrza?
W oczyszczaczach powietrza stosowane są różnego rodzaju filtry, z których każdy pełni inną funkcję. Użycie filtra HEPA czy filtra węglowego już nikogo nie dziwi, coraz częściej jednak wykorzystywane są filtry termodynamiczne. Czym one są i do czego służą? Jakie rodzaje zanieczyszczeń likwidują? A może jest to kolejny chwyt marketingowy, który ma nas zachęcić do zakupy tego, a nie innego modelu oczyszczacza?
Jaki filtr wybrać, czyli dlaczego warto zwrócić uwagę na skład powietrza?
Od tego, jaki oczyszczacz wybrać pisaliśmy już kilkukrotnie w poprzednich naszych artykułach. Warto jednak podkreślić, że przed jego zakupem, zwróćmy uwagę na to, jakie jest powietrze w naszej okolicy. Jeżeli zazwyczaj, nawet w okresie jesienno – zimowym, zanieczyszczeń jest niewiele, można stwierdzić jednoznacznie, nie warto inwestować w drogi oczyszczacz powietrza z X funkcji. Z powodzeniem wystarczy nam model z filtrem HEPA i węglowym. Jest to też dobra informacja dla osób z ograniczonym budżetem.
Czym są filtry termodynamiczne?
Filtry termodynamiczne można znaleźć m.in. w oczyszczaczach powietrza AirFree, ale i nie tylko. Jest to niejako oczyszczacz powietrza bez filtra, ponieważ wszelkiego rodzaju zanieczyszczania są usuwane w wyniku ich spalania, pod wpływem wysokich temperatur. W tego typu urządzeniach może znajdować się ceramiczny rdzeń sterylizujący. Szacuje się, że rozgrzewa się on aż do 200 st. C. Taka temperatura sprawia, iż spalaniu ulega nawet 99% bakterii i innych mikroorganizmów, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla człowieka. Potencjalnie, ponieważ, to co jednemu może zaszkodzić i doprowadzić nawet do śmierci, na innego w ogóle nie zadziała.
Stosując oczyszczacze powietrza z filtrem termodynamicznym mamy niejako pewność, że z powietrza zostanie usunięty kurz, alergeny, bakterie, wirusy, grzyby, pyłki, łupież zwierzęcy, a nawet zapach organiczny. Co istotne, w tego typu urządzeniach znajdują się także specjalne komory chłodzące, które w szybkim czasie ostudzają powietrze. Jest ono chłodzone, a więc sprzęt nie emituje ciepła na zewnątrz.
Oczyszczacze z filtrem termodynamicznym praktycznie nie redukują stężenia PM2.5 ani PM10 czy zanieczyszczeń gazowych.
Czy filtr termodynamiczny jest wymienny?
Tak jak to już zostało wspomniane, oczyszczacze powietrza w których zastosowano „filtr” termodynamiczny są niejako oczyszczaczami bez filtra, stąd też będą działać aż do momentu, gdy nie zepsuje się ów rdzeń sterylizujący. Wówczas przyjdzie nam wymienić daną część, tak jak to ma miejsce w przypadku części samochodowych, po prostu ją zamawiamy i montujemy. Co istotne, do takich sytuacji może dochodzić niezwykle rzadko, co oznacza, że oczyszczacz z filtrem termodynamicznym może działać nieprzerwanie przez wiele długich lat. Nie jesteśmy tym samym niejako zmuszeni, do konieczności pamiętania, o tym, by przynajmniej raz w roku (a najlepiej co pół roku) wymienić filtr na nowy, tak jak ma to miejsce w przypadku filtrów węglowych czy HEPA.
Filtry termodynamiczne, z pewnością, są alternatywą dla tradycyjnych filtrów węglowych i filtrów HEPA, niemniej jednak jeszcze na dzień dzisiejszy, nie są w stanie ich w pełni zastąpić.