Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
Jak-używać-oczyszczacza-powietrza

Jak używać oczyszczacza powietrza?

Wielu użytkowników po zakupie oczyszczacza powietrza wychodzi z założenia, że dokładnie wie jak go używać. Ot wystarczy go włączyć i będzie działać. Co w tym skomplikowanego, tym bardziej, że zazwyczaj posiada on dwa przyciski, nie więcej. Takie myślenie często jest błędne, ponieważ albo możemy nie wykorzystywać w pełni jego możliwości, albo po prostu źle go używać, do tego stopnia, że nie spełnia on swojej funkcji. Czy jest to w ogóle możliwe? Wiele osób mogłoby powiedzieć, że nie, a jednak… Podpowiadamy więc, jak używać oczyszczacza powierza?

Gdzie postawić oczyszczacz powietrza?

Pierwszą istotną rzeczą, aby nasz oczyszczacz powietrza działał prawidłowo i spełniał swoją funkcję dotyczy miejsca jego ustawienia. Jest ono o tyle ważne, że pozwoli w pełni wykorzystać jego możliwości. Ogólna zasada mówi, że powinien się on znajdować w odległości co najmniej 20 cm od ściany, aby miał zapewniony odpowiedni przepływ powietrza. Powinien on stać na podłodze, nawet jeśli byłby na tyle mały i elegancki, że chcielibyśmy się nim pochwalić przed znajomymi. Dlaczego właśnie tam? Odpowiedź jest prosta – koncentracja większości zanieczyszczeń jest najwyższa właśnie na niskich wysokościach. Optymalnym miejscem jego ustawienia jest także centralne pomieszczenie w mieszkaniu lub w największym pomieszczeniu. Warto również pamiętać o tym, że miejsce w którym ma on się znajdować powinno być zależne od funkcji jaką ma pełnić i tak, jeśli wybierzemy oczyszczacz z funkcją nawilżania wówczas powinien być on używany w wyjątkowo suchych pomieszczeniach, a ten z jonizacją, tam gdzie jest dużo elektroniki.

Nowoczesne oczyszczacze powietrza dostępne są w wielu oryginalnych wzorach, kolorach i kształtach, niemniej jednak jego design nie powinien mieć wpływu na ustawienie.

Jak korzystać z oczyszczacza powietrza?

Przede wszystkim powinniśmy go używać regularnie. Najlepiej gdyby pracował on całą dobę, acz też są pewne wyjątki. O tym, czy oczyszczacz powietrza powinien działać cały czas pisaliśmy szerzej w artykule z 29 października, dlatego zachęcamy do jego lektury. Warto jednak podkreślić, że wielu specjalistów rekomenduje jego używanie 24h na dobę, inni zaś wyłączają urządzenie, kiedy wszyscy domownicy wychodzą, ale to oznacza zaś, że wracają do mieszkania pełnego zanieczyszczeń. W tym wypadku sprawdza się więc oczyszczacz z funkcją wi-fi. W takim wypadku bowiem mamy pełną kontrolę nad tym, kiedy i w jakich godzinach ma on działać, np. możemy załączyć go zaraz po wyjściu z pracy, a po powrocie mieć pewność, że powietrze w domu do którego wróciliśmy jest czyste.

Większość dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza posiada wbudowane czujniki zanieczyszczeń i dostosowuje tryb pracy właśnie do ich nasilenia. Jednak jest to za mało, by korzystanie z niego było maksymalnie efektywne i komfortowe. Tryb automatyczny jest wprawdzie wygodny, ale nie zawsze rekomendowany, np. podczas snu lepiej sprawdzi się tryb nocny, gdyż wówczas może pracować on nawet całą noc, ponieważ poziom hałasu jaki emituje jest znikomy.

Pamiętajmy także, że korzystanie z oczyszczacza powietrza powinniśmy ograniczyć wyłącznie do momentu, w którym wszystkie okna (lub 90% z nich) jest zamknięta. Wprawdzie będzie on na bieżąco wychwytywał napływające z zewnątrz zanieczyszczenia, aczkolwiek poziom filtracji będzie słabszy.

Wymiana filtra w oczyszczaczu

Regularna wymiana filtra i czyszczenie samego oczyszczacza powietrza jest niezbędna, aby pracował on wydajnie i spełniał swoją rolę. Jeżeli myślicie, że możecie mieć go włączonego codziennie, przez kilka lat bez wymiany filtrów to jesteście w dużym błędzie. Taki oczyszczacz pełni wówczas rolę wyłącznie ozdoby. W żadnym wypadku nie usuwa on zanieczyszczeń z powietrza!.

Jeżeli wiec zauważycie, że poziom filtracji spada, warto zadbać o wymianę filtra.