Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
fltry-do-oczyszczaczy

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza

O poszczególnych rodzajach filtrów do oczyszczaczy powietrza pisaliśmy szerzej w innych artykułach dostępnych na naszym blogu. Dzisiaj chcielibyśmy zebrać te wszystkie informacje, w jeden kompleksowy artykuł. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że technologia nieustannie się rozwija, stąd też może się okazać, że za kilka miesięcy ten artykuł będzie nieaktualny, ponieważ pojawią się jeszcze bardziej wyspecjalizowane filtry do oczyszczaczy. Wierzymy również, że dzięki rozwojowi technologicznemu w niedalekiej przyszłości będziemy mogli dzięki oczyszczaczom powietrza eliminować bakterie i wirusy z powietrza, a nie tylko same zanieczyszczenia. Koniecznie przeczytajcie, jakie są rodzaje filtrów do oczyszczaczy powietrza.

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza

Rodzaj zastosowanych filtrów w oczyszczaczach powietrza ma wpływ na to, jakie zanieczyszczenia będą usuwane i z jaką skutecznością. Im bardziej specjalistyczne, tym większa szansa na lepszej jakości powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy. Czym charakteryzują się poszczególne filtry i z jaką efektywnością będą działać? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź poniżej, niezależnie jednak od tego pamiętajmy o ich regularnej wymianie. Nawet najwyższej jakości urządzenie nie poradzi sobie z zanieczyszczeniami, jeżeli zastosowane w nim filtry nie będą spełniać swojej roli, ze względu na zużycie.

Filtr wstępny

Filtr wstępny, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za początkową filtrację. Montowany jest tuż przy wlocie powietrza. Jego zadaniem jest wyłapywanie największych zanieczyszczeń, takich jak kurz, sierść, włosy czy naskórek. Zbudowany jest on z drobnej siateczki, która jest połączona plastikowymi bądź też aluminiowymi elementami. Jest to ten rodzaj filtra, który powinien być montowany we wszystkich oczyszczaczach, acz nie jest. Jest on najłatwiejszy w czyszczeniu, ponieważ zazwyczaj wystarczy go po prostu odkurzyć lub też delikatnie umyć pod wodą. Dzięki temu, że jest on zastosowany, inne filtry zużywają się znacznie wolniej, co oczywiście ma wpływ na ogólny koszt eksploatacji urządzenia.

Filtr HEPA

Przedstawiając rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza nie może zabraknąć jednego z najpopularniejszych, obok węglowego, filtru HEPA. Jest to wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza (High Efficiency Particulate Air), który jak sama nazwa wskazuje cechuje się bardzo dużą dokładnością w oczyszczaniu powietrza z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Polecany jest w szczególności osobom chorującym na astmę bądź alergię. Zbudowany jest z włókna szklanego ułożonego w formie charakterystycznej harmonijki, zamkniętej w ramie. Odpowiada on za usuwanie z powietrza:

  • pyłów zawieszonych (0,001-40 μm),
  • kurzu (100-300 μm),
  • pyłków (10-1000 μm),
  • bakterii (0,2-60 μm),
  • wirusów (0,02-03 μm).

Filtry HEPA są jednymi z najpopularniejszych rodzajów filtrów, nie tylko stosowanych w oczyszczaczach powietrza, ale także np. w odkurzaczach i innych artykułach gospodarstwa domowego.

Filtr węglowy

Filtr węglowy inaczej filtr z węglem aktywnym swoim wyglądem przypomina plaster miodu. Sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie nie radzi sobie filtr HEPA. Odpowiada on za usuwanie:

  • lotnych związków organicznych [LZO] –np. dymu papierosowego, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Odpowiada on także za usuwanie zapachów z farb i klejów, tak powszechnie stosowanych, przy wykańczaniu wnętrz,
  • odorów i innych substancji o brzydkim i drażniącym zapachu.

Filtr termodynamiczny

Jest to rodzaj specjalistycznej wkładki, która sprawia, że wszelkie zanieczyszczenia są spalane. Jest to rdzeń ceramiczny – sterylizujący, który rozgrzewa się nawet do 200°C i niszczy szkodliwe mikroorganizmy (grzyby, roztocza, wirusy). W dalszej kolejności powietrze zostaje schłodzone, aby urządzenie nie wydzielało ciepła na zewnątrz.

Filtr fotokatalityczny

Filtr fotokatalityczny odpowiada przede wszystkim za redukcję nieprzyjemnych zapachów i zarazków poprzez światło ultrafioletowe. Skutecznie oczyszcza powietrze a jednocześnie utrzymuje je w świeżości. Ten rodzaj filtra pozwala usunąć z powietrza ponad 90% kwasu octowego, formaldehydu, amoniaku i ponad 70% odnawialnych zanieczyszczeń.

Filtr zmywalny

Filtr zmywalny to nowoczesny rodzaj filtra, który nie wymaga wymiany. Jest on wielokrotnego użytku. Podobnie jak filtr HEPA, usuwa z powietrza pyły zawieszone PM10, PM2.5, wirusy, pyłki i zarodniki grzybów. Jest o tyle wygodny, że można go nawet myć w zmywarce, a następnie używać ponownie.

Filtr elektrostatyczny – jonowy

Jonizator powietrza obecnie występuje najczęściej jako dodatkowe wyposażenie oczyszczacza, aby zwiększyć jego skuteczność. Urządzenie w nie wyposażone generuje niewidoczne dla ludzkiego oka jony ujemne, które to po zetknięciu z kurzem, bakteriami i innymi zanieczyszczeniami, niszczą ich strukturę. Opadają na ziemię, a następnie są zasysane przez oczyszczacz powietrza.

Sito molekularne

Sito molekularne absorbuje lotne związki organiczne LZO z powietrza, jak również zregenerować złoże węglowe, co przedłuża żywotność filtra z węglem aktywowanym.do oczyszczacza.

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza – najskuteczniejsze połączenia

Nowoczesne oczyszczacze powietrza zazwyczaj wyposażone są w kilka rodzajów filtrów, co ma zwiększyć ich zdolność eliminacji zanieczyszczeń. Pamiętajmy jednak, ilość nie zawsze równa się jakości. Niektóre połączenia nie mają większego sensu i służą jedynie celom marketingowym i windowaniu ceny. Wybierając więc oczyszczacz powietrza, zastanówmy się przede wszystkim, w jakim celu chcemy go używać i jakie zanieczyszczenia ma on usuwać.