Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
joga_cc_lograstudio

Jak uzyskać czyste powietrze do jogi?

W ostatnich latach joga stała się bardzo popularnym ćwiczeniem fizycznym i umysłowym, które nie tylko relaksuje, ale także dodaje energii i wnosi witalność do życia i pracy. 

Niektórzy lubią trenować i medytować wczesnym rankiem, ciesząc się chwilą spokoju, zanim całe miasto się obudzi. Ale są i tacy, którzy lubią odbyć orzeźwiającą sesję jogi najlepiej wieczorem, oczyszczając się z nagromadzonego w ciągu dnia stresu.

Niestety, poważne zanieczyszczenie powietrza w przestrzeni, której ćwiczymy może powodować ogromne obciążenie dla naszych serc i płuc.

Jak uzyskać czyste powietrze do jogi?

Bardzo ważne jest czyste powietrze w przestrzeni której ćwiczymy, ponieważ dobre powietrze sprawia, że ​​ćwiczenia są bardziej efektywne.

Płynne, mocne oddychanie jest podstawową częścią jogi. Ale powietrze w wielu salach gimnastycznych może być źródłem problemów z układem oddechowym, które są sprzeczne z celem jogi, jakim jest „oczyszczanie” organizmu wewnątrz i na zewnątrz.

Wiele badań wykazało, że sale gimnastyczne często doświadczają złej jakości powietrza i przekraczają wytyczne WHO dotyczące zdrowej jakości powietrza, co może wywołać wiele zdrowotnych problemów.

Jakich?

Ćwiczenia, zanieczyszczenie powietrza i czynność płuc są ze sobą ściśle powiązane. Podczas ćwiczeń ludzie wdychają więcej tlenu i wdychają go głębiej do płuc. W rezultacie zanieczyszczenia szybciej gromadzą się i blokują drogi oddechowe oraz naczynia krwionośne.

To zmniejszenie spożycia tlenu z większym prawdopodobieństwem spowoduje, że ludzie poczują się zmęczeni i przygnębieni podczas ćwiczeń, co może znacznie zmniejszyć korzyści płynące z ćwiczeń.

Co można zrobić?

W pierwszej kolejności sale do ćwiczeń powinny być zaprojektowane z odpowiednim systemem wentylacji HVAC.

Ponadto warto zaopatrzyć się w oczyszczacze powietrza z profesjonalnymi  i odpowiednio dobranymi do nich filtrami, które dostępne są tutaj.   

Dobre powietrze podczas ćwiczeń jest niezbędne do lepszego natlenienia organizmu i odpowiedniego przepływu krwi. 

Dzięki filtrom w oczyszczaczu powietrza ogólne stężenie PM2,5 w pomieszczeniach jest znacznie poniżej maksymalnego progu 10 µg/m3 określonego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Dodatkowo mogą skutecznie przechwytywać typowe zanieczyszczenia w pomieszczeniach, takie kurz, pyłki, zarodniki pleśni bakterie, alergeny i inne.   

Poznaj powietrze, którym oddychasz. 

Warto również zaopatrzyć sale gimnastyczne w monitoring jakości powietrza, aby mieć ciągłą kontrolę nad czystością otoczenia. Podstawowe parametry jakości powietrza to stężenia PM2,5, PM10, poziom dwutlenku węgla, temperatury i wilgotności. Poza tym, że klienci będą widzieli na monitorach stan czystości powietrza, to w przypadku zmiany jakości powietrza można podjąć natychmiastowe działania w postaci na przykład wymiany filtrów na nowe, aby jakość powietrza była utrzymywana cały czas na wysokim poziomie.

O tym dlaczego trzeba pamiętać o wymianie filtrów na nowe dowiesz się tutaj

O odpowiednim powietrzu do ćwiczeń dowiesz się również w poniższych artykułach:

  1. Jak zadbać o jakość powietrza w salach gimnastycznych? 
  2. Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na sportowców?