Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
Farby

Jak usunąć lotne związki organiczne (LZO) z domu? 

Zapachy, które kojarzą nam się z nowością i czystością na przykład świeża warstwa farby, lakieru, nowy samochód czy pachnący cytryną środek dezynfekujący spowodowane są uwalnianiem gazów zwanych lotnymi związkami organicznymi (LZO) i mimo, że ładnie pachną mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Co to są lotne związki organiczne? 

Lotne związki organiczne to grupa gazów zawierających węgiel, zanieczyszczających powietrze w pomieszczeniach. LZO są często wykorzystywane w produkcji artykułów gospodarstwa domowego, takich jak meble, dywany i elektronika. Można je również znaleźć w niektórych środkach czyszczących, farbach, klejach i innych płynach. Emisja LZO najczęściej pochodzi z ciał stałych lub z cieczy. Mają wysoką prężność pary, co oznacza, że ​​łatwo odparowują w temperaturze pokojowej. To parowanie nazywa się odgazowywaniem i stanowi znaczące źródło lotnych związków organicznych w domu.

Dlaczego LZO są niebezpieczne?

Według Agencji Ochrony Środowiska (EPA) poziomy niektórych LZO w pomieszczeniach mogą być około dwa do pięciu razy większe niż w powietrzu zewnętrznym. Jeśli używasz produktów zawierających LZO, takich jak farby i środki czyszczące, stężenie w powietrzu może rosnąć wykładniczo i utrzymywać się przez długi czas nawet po zaprzestaniu używania produktu. Więcej o szkodliwości farb i środków czystości dowiesz się tutaj i tutaj.

LZO są problemem dotyczącym jakości powietrza, ponieważ mogą powodować niekorzystne skutki zdrowotne. Nasilenie tych skutków zdrowotnych zależy od długości ekspozycji, rodzaju LZO oraz stężenia szkodliwych LZO w powietrzu. Wdychane cząsteczki LZO mogą przedostawać się do płuc, krwiobiegu i tkanek w ciele. Z narażeniem na LZO wiąże się wiele różnych skutków zdrowotnych, od krótkotrwałych podrażnień po długotrwałe poważne problemy zdrowotne. Dzieci, osoby starsze i osoby z chorobami układu oddechowego są najbardziej narażone na niepożądane skutki wdychania LZO.  

LZO mogą wywoływać następujące objawy:

·        Podrażnienie lub dyskomfort w oczach, nosie lub gardle;

·        Bóle głowy;

·        Zawroty głowy;

·        Trudności w oddychaniu;

·        Nudności lub wymioty;

·        Alergiczne reakcje skórne;

·        Zmęczenie.

Jak się pozbyć LZO z domu?

Najlepszym sposobem na obniżenie stężenia lotnych związków organicznych w domu jest usunięcie ich źródła. Głównym źródłem LZO w produktach gospodarstwa domowego są materace, meble wykonane z prasowanego drewna (takiego jak sklejka lub płyta wiórowa), tapicerka, zasłony, wykładziny, podłogi winylowe, komputery i drukarki.

LZO mogą również pochodzić z innych artykułów gospodarstwa domowego, takich jak:

·        Chemia do czyszczenia;

·        Farby i lakiery;

·        Kleje;

·        Odświeżacze powietrza;

·        Markery permanentne i inne artykuły rzemieślnicze;

·        Zmywacz do paznokci;

·        Pestycydy;

·        Produkty do pielęgnacji ciała.

Chociaż usunięcie wszystkich powyższych produktów emitujących LZO z domu może być niemożliwe, istnieje kilka sposobów, aby zmniejszyć ich wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach, na przykład:

1.  Możesz nowe meble wywietrzyć w garażu lub szopie przed wniesieniem ich do domu.

2.  Możesz zwiększyć wentylację w pomieszczeniach.

3.  Możesz kupować produkty o niskiej zawartości LZO.

4.  Możesz zastosować oczyszczacz powietrza z filtrami węglowymi lub filtrami zintegrowanymi

Oczyszczacze powietrza z filtrami węglowymi są przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń gazowych z powietrza w pomieszczeniach. Filtry te wykorzystują proces zwany adsorpcją do wychwytywania lotnych związków organicznych i innych szkodliwych gazów. Gdy powietrze przechodzi przez filtr, zanieczyszczenia gazowe przyczepiają się na zewnątrz cząstek węgla w procesie adsorpcji.  

Ponieważ filtr węglowy usuwa z powietrza więcej zanieczyszczeń, zmniejsza się dostępna powierzchnia na złożu adsorpcyjnym. Kiedy filtr zostanie nasycony zanieczyszczeniami, nie jest już skuteczny w usuwaniu ich z powietrza. Co więcej, powietrze przechodzące przez filtr może usunąć niektóre z uwięzionych zanieczyszczeń i ponownie wprowadzić je do powietrza. Aby tego uniknąć, należy regularnie wymieniać filtry węglowe zgodnie z zaleceniami producenta i stosować je razem z filtrami HEPA.