Jak poprawić powietrze wewnętrzne zimą?
Nadszedł okres zimowego klimatu, dlatego coraz więcej czasu będziemy spędzać w swoich domach. Czy w związku z tym nie warto zadbać o jak najlepsze powietrze dla naszego zdrowia i samopoczucia? Utrzymanie czystego powietrza w naszych domach nie jest łatwe ze względu na ograniczoną wentylację, stosowanie dodatkowych źródeł ciepła i suche zimowe powietrze, ale są na to sposoby o których dowiesz się w tym artykule.
Rodzaje zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach:
1. Suche powietrze.
Każdy, kto spędził czas w zimnym otoczeniu, zna uczucie suchej, popękanej skóry i ust. Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że ciepłe powietrze pochodzące z instalacji cieplnej wysusza dom.
W rzeczywistości suchość pochodzi z zewnątrz. Nadmiernie suche powietrze może zwiększać ryzyko zachorowania, dlatego trzeba je regulować na przykład poprzez nawilżacze powietrza. Dlaczego warto je stosować dowiesz się tutaj.
Pamiętaj tylko, aby użyć higrostatu (miernik wilgotności), który umożliwi kontrolę przed nadmiernym wzrostem wilgotności, co z kolei może prowadzić do rozwoju pleśni.
Dodatkowo uprawa roślin doniczkowych może w pewnym stopniu poprawić jakość powietrza w domu, gdyż regularnie podlewana roślina doniczkowa działa jak naturalny nawilżacz powietrza.
2. Zanieczyszczenia z pieców opalanych drewnem.
Wiele osób korzysta z dodatkowego źródła ogrzewania, aby ogrzać swoje domy zimą, takiego jak piec opalany drewnem lub węglem. Niestety spalanie wytwarza bezbarwny, bezwonny gaz zwany tlenkiem węgla (CO), więcej
o niebezpiecznym tlenku węgla dowiesz się tutaj.
Ponadto piece i kominki opalane drewnem wytwarzają również zanieczyszczenia pyłowe w postaci PM 10 czyli cząstki o średnicy 10 mikrometrów oraz PM 2,5 oraz UFP. Więcej o PM 2,5 i UFP dowiesz się odpowiednio tutaj i tutaj.
Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie spalania w domach i zainstalowanie czujników gazowych i pyłowych, aby mieć kontrolę nad zanieczyszczeniami powietrza.
3. Sierść zwierząt domowych
Nadmiar sierści może stanowić problem nawet dla osób, które nie są uczulone na koty lub psy, gdyż sierść może powodować zatkanie nosa i swędzące, łzawiące oczy. Jednym ze sposobów zmniejszenia problemu jest regularne szczotkowanie i pielęgnacja zwierzęcia. Dodatkowo jak sobie radzić z alergią na zwierzęta dowiesz się tutaj.
4. Słaba cyrkulacja powietrza i wentylacja zimą
Zanieczyszczenia, które znajdują się w twoim domu zwykle kumulują się zimą, bo ze względu na ryzyko utraty ciepła raczej rzadko otwiera się okna w celu przewietrzenia pomieszczeń. Niektóre z tych zanieczyszczeń mogą być dymem tytoniowym, LZO, nieprzyjemnymi zapachami, roztoczami lub innymi cząsteczkami.
Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest częstsze wycieranie powierzchni, zmywanie i odkurzanie miejsc w których się osadzają. Innym dobrym sposobem na ograniczenie zanieczyszczeń w postaci cząstek stałych w domu jest regularne czyszczenie otworów wentylacyjnych.
Jak oczyszczacz powietrza może poprawić jakość powietrza zimą?
Na pogarszającą się jakość powietrza w pomieszczeniach zimą, najlepszym sposobem będzie zastosowanie oczyszczacza powietrza z odpowiednimi o niego filtrami.
Oczyszczacz powietrza może usunąć zanieczyszczenia, takie jak kurz i roztocza, sierść zwierząt domowych oraz inne alergeny i LZO z drewna lub dymu tytoniowego. Aby oczyszczacz powietrza był w stanie skutecznie usunąć z powietrza cząstki stałe, a także lotne związki organiczne należy zastosować filtr HEPA i filtr węglowy, albo zintegrowany 2 w 1 i regularnie je wymieniać.
Należy jednak pamiętać, że oczyszczacz powietrza nie usunie z powietrza tlenku węgla, dlatego jeśli korzystasz z pieca wewnętrznego bezwzględnie zaopatrz się w czujnik tlenku węgla.