Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Czy chryzantema może oczyścić powietrze?

Rośliny kwitnące to piękny żywy element wystroju domu, który nie tylko upiększy każde pomieszczenie, ale także może poprawić jakość powietrza. Oczywiście zdolność oczyszczania powietrza przez rośliny uzależniona jest od ich rodzaju, dlatego zostały przeprowadzone badania, na podstawie których wykazano, która roślina jest najlepsza.

Nie od dziś wiadomo, że rośliny mają zdolność pochłaniania dwutlenku węgla oddając tym samym do powietrza tlen. Natomiast dzięki badaniom NASA przeprowadzonym pod koniec lat 80, okazało się, że wśród badanych roślin oczyszczających powietrze najlepiej spisała się chryzantema. Ta popularna roślina doniczkowa miała nawet zdolność pochłaniać chemikalia unoszące się w powietrzu.  

Co to jest chryzantema? 

Chryzantemy są atrakcyjnymi roślinami, ich piękne kwiaty w tęczowych kolorach sprawiają, że są świetną opcją do upiększenia każdego pomieszczenia. Nie są też zbyt wymagające i nie potrzebują dużej opieki ani światła poza odpowiednią glebą i drenażem. 

Uwaga: Chryzantemy są toksyczne dla kotów i psów. Według ASPCA (Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt) połknięcie tej rośliny przez zwierzę może wywołać biegunkę, podrażnienie skóry, nadmierne wydzielanie śliny, wymioty i brak koordynacji. 

Jak skuteczne są chryzantemy w usuwaniu toksyn? 

Według EPA (Environmental Protection Agency) oczyszczanie powietrza za pomocą chryzantem jest niestety mało skuteczne. W celu poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach, niezbędna jest odpowiednia wentylacja i wymiana powietrza. 

Ponadto, rośliny doniczkowe do domu mogą sprzyjać rozwojowi pleśni. Wilgotna gleba nie tylko ułatwia rozwój niepożądanych mikroorganizmów, ale może również przyczynić się do podwyższonego poziomu wilgoci w domu. Wysoka wilgotność względna sprzyja rozwojowi pleśni, obniżając jakość powietrza w pomieszczeniu. Więcej o tym dowiesz się tutaj

Chryzantemy, choć są atrakcyjne i z pewnością upiększą niejedno otoczenie to nie koniecznie efektywnie oczyszczą powietrze w pomieszczeniach.

Sposoby na poprawę jakości powietrza 

Istnieje jednak wiele innych rozwiązań w zakresie poprawy jakości powietrza takich jak:

Regularne sprzątanie pomieszczeń – Regularne odkurzanie, pranie, zmywanie powierzchni jest jednym z najprostszych czynności poprawiających jakość powietrza.

Zwiększenie wentylacji – Zwiększenie wentylacji w domu skutecznie poprawi jakość powietrza w pomieszczeniach, o ile powietrze zewnętrzne jest dobrej jakości. 

Wymiana filtrów HVAC – Kiedy filtry HVAC zatkają się kurzem, sierścią zwierząt domowych, pleśnią lub bakteriami, to system HVAC może zacząć wydmuchiwać te zanieczyszczenia do wnętrza domu. Aby system HVAC nie zanieczyszczał wtórnie powietrza, zużywał mniej energii i działał wydajniej należy wymieniać filtry regularnie.

Chociaż badanie przeprowadzone przez NASA wskazuje na potencjał chryzantem do filtrowania zanieczyszczeń w powietrzu, to niestety mogą one być niewystarczające aby oczyścić powietrze w całym domu. Dodatkowo kwestionuje się, że chryzantema ma zdolność filtrowania substancji chemicznych unoszących się w powietrzu, zwanych lotnymi chemikaliami organicznymi (LZO).

W związku z powyższym jeżeli nie mamy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy chryzantema skutecznie oczyszcza powietrze, to najbezpieczniej będzie zastosować oczyszczacz powietrza z właściwymi do niego filtrami, które skutecznie usuną z powietrza nie tylko LZO, a także inne zanieczyszczenia, takie jak alergeny, pyłki czy pleśń.

Jeżeli w celu poprawy jakości powietrza będziemy się trzymać podstawowych i najprostszych rozwiązań wraz z nowoczesną technologią w postaci oczyszczacza powietrza to z pewnością skutecznie i długoterminowo zapewnimy czyste powietrze we własnym domu.