Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
e-papieros

Cała prawda o e-papierosach

Elektroniczne papierosy lub „e-papierosy” zostały wprowadzone w Europie i Stanach Zjednoczonych w połowie 2000 roku. Od tego czasu są sprzedawane jako bezpieczna alternatywa dla palenia. Niektóre grupy promowały je również jako narzędzie do zaprzestania palenia.  

Kilka ostatnich badań – w tym jedno przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) – postawiło pod znakiem zapytania bezpieczeństwo korzystania z e-papierosów, znanego również jako „vaping”. W rzeczywistości e-papierosy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Prawda o e-papierosach.

Dym z tlącego się tradycyjnego papierosa zawiera smołę, nikotynę i tysiące chemikaliów, które są wchłaniane niemal natychmiast do krwiobiegu palacza, a 70 procent wdychanej substancji smolistej przykleja się do gardła i płuc, zabijając zdrowe komórki płuc.  

Z kolei e-papierosy wykorzystują element grzewczy na baterie, który zamienia roztwór nikotyny w parę. Roztwór lub „sok”, jak go nazywają użytkownicy, zawiera glikol propylenowy i glicerynę roślinną oraz chemiczne środki aromatyzujące i konserwujące żywność.

Jak dotąd badania wskazują, że e-papierosy mogą być bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy, ponieważ w przeciwieństwie do dymu papierosowego w oparach e-papierosów nie ma smoły i tlenku węgla. Jednak użytkownicy e-papierosów wdychają chemikalia w tym formaldehyd, o których wiadomo, że są toksyczne, a w niektórych przypadkach rakotwórcze.  

Badania wykazały również, że para z e-papierosów może zawierać substancje chemiczne uwalniane przez same urządzenia. Należą do nich cząstki krzemianów, aluminium, ołów i cyna.

Składniki użyte w soku z e-papierosów zostały ogólnie uznane przez FDA za bezpieczne pod względem spożywczym, jednakże nie zbadano, w jaki sposób te substancje wpływają na układ oddechowy, ani nie uznano ich za bezpieczne do wdychania.

Badanie przeprowadzone przez Bawarski Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności wykazało, że pary z e-papierosów uwalniały do ​​powietrza wykrywalne poziomy nikotyny, cząstek stałych, chemikaliów i metali, których pomimo tego, że ich poziomy są niższe niż te występujące w dymie tytoniowym, to każda ilość tych toksycznych związków zagraża również zdrowiu osób niepalących. Z tego powodu WHO wezwała do wprowadzenia ogólnoświatowego zakazu używania e-papierosów w pomieszczeniach.  

Jak się chronić?  

Aby zapobiec powtórzeniu się kryzysu zdrowia publicznego spowodowanego przez tradycyjne papierosy, American Lung Association i WHO, wezwały do ​​regulacji e-cigs. Organizacje te domagają się, aby e-papierosy podlegały tym samym zasadom i przepisom, co tradycyjne papierosy, czyli wprowadzić zakaz ich używania wszędzie tam, gdzie palenie papierosów jest zabronione. Również dąży się do zakazu produkcji soku do e-papierosów o smaku owocowym i cukierkowym, który ich zdaniem jest skierowany bezpośrednio do dzieci i młodych dorosłych.

Jednocześnie zwolennicy e-papierosów protestują przeciwko ograniczeniom. Mówią, że nie ma wystarczających twardych dowodów na to, że są szkodliwe. Jednak faktem jest, że e-papierosy wytwarzają wymierne ilości toksycznych chemikaliów i innych zanieczyszczeń powietrza.    

Aby chronić siebie i swoich bliskich przed potencjalnie szkodliwymi skutkami zdrowotnymi e-papierosów, American Lung Association zachęca społeczeństwo do podjęcia następujących działań:

  • Unikaj czynnego i biernego korzystania z e-papierosów.
  • Zamiast używać e-papierosów jako sposobu na rzucenie palenia tradycyjnych papierosów, skonsultuj się z lekarzem. Pomocne mogą być leki dostępne bez recepty, takie jak gumy, pastylki i plastry, a także leki na receptę, takie jak pigułki, aerozole do nosa i inhalatory.
  • Zgłoś swoje poparcie dla regulacji e-papierosów.
  • Stosuj oczyszczacz powietrza z filtrami pochłaniającymi dym i parę papierosową. Najlepiej sprawdzą się filtry węglowe. Więcej o tym dowiesz się tutaj.