Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

FAQ

HEPA – pytania i odpowiedzi

Co to jest HEPA?

HEPA to akronim od „High Efficiency Particle Arrestor” czy wysoko sprawny powstrzymywacz cząsteczek. Zasadniczo HEPA jest rodzajem filtra, który potrafi powstrzymać najmniejsze cząsteczki (rzędu 0,3 mikrona średnicy). Filtry HEPA powstrzymują co najmniej 99,7% takich cząsteczek z powietrza.

Jak często powinienem wymieniać filtr HEPA?

Czas użytkowania filtra może być różny dla różnych urządzeń i filtrów. Standardowo producenci zalecają wymianę filtrów co dwa lata na podstawie testów wykonywanych w określonych warunkach. Jeśli powietrze w Twoim domu zawiera więcej (lub mniej) cząsteczek wychwytywanych przez filtr niż powietrze testowe czas użytkowania filtra może być nawet kilkakrotnie krótszy (lub dłuższy).

Zwróćmy również uwagę na fakt, że oczyszczacze powietrza wyposażone są również w filtry węglowe. W zależności od producenta i urządzania mają one różne czasy użytkowania jednak zwykle trzy-czterokrotnie krótsze niż filtry HEPA (np. 6 miesięcy).

Czy efektywność filtra HEPA spada z czasem?

Nie, w zasadzie jest na odwrót. W przeciwieństwie do innych filtrów i systemów oczyszczających filtr HEPA staje się tym efektywniejszy im jest brudniejszy, przynajmniej do momentu, gdy nie zacznie hamować przepływu powietrza przez oczyszczacz (może wtedy spowodować spalenie silnika wentylatora). Pamiętajmy jednak również o tym, że w filtrze mogą znajdować się żywe cząsteczki (np. pleśń), które żywią się innymi uwięzionymi wśród włókien cząsteczkami i wytwarzają zarodniki.

Czy filtr HEPA powstrzymuje zapachy?

Nie. Do usuwania zapachów wykorzystywany jest filtr węglowy (węgiel aktywny).

Czy potrzebuję filtra węglowego skoro mam już HEPA?

Jeśli Twój oczyszczacz ma miejsce na filtr HEPA i filtr węglowy (a większość tak właśnie ma) to potrzebujesz obu filtrów by urządzenia działało w pełni sprawnie. Przykładowo, filtr węglowy wyłapuje m.in zapachy i dym papierosowy, z którym nie radzi sobie filtr HEPA.