Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Jak smog wpływa na zwierzęta?

Wydawać by się mogło, że smog nie ma wpływu na zwierzęta, ponieważ zachowują się tak samo jak zwykle. Bawią się, biegają, domagają uwagi, a te dzikie i groźne nadal polują. Ich tryb życia, patrząc z naszej perspektywy nie uległ zmianie. Nic bardziej mylnego. Niedawno pisaliśmy o tym, jak smog wpływa na rośliny, a dziś bliżej przyjrzymy się jego wpływowi na zwierzęta, nie tylko te domowe.

Smog zabija zwierzęta

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że zanieczyszczenia powietrza w każdym roku zabijają ok. 6,5 milionów osób na całym świecie. Mało kto jednak prowadzi badania, jak smog wpływa na zwierzęta i ile z nich ginie rocznie. Niestety nie ma prowadzonej ewidencji wszystkich gatunków na świecie, za wyjątkiem tych zagrożonych wyginięciem, co uniemożliwia nam dokładną analizę. Na podstawie obserwacji i badań zwierząt domowych zauważono jednak, że smog:

  • Upośledza narządy wzroku,
  • Ma negatywny wpływ na układ oddechowy,
  • Zwiększa ryzyko występowania nowotworów,
  • Upośledza narządy węchu,
  • Zwiększa się ryzyko rozwoju chorób neurologicznych,
  • Nasila stan stresu oksydacyjnego itp.

Należy pamiętać, że upośledzenie np. narządu węchu u zwierząt łownych utrudnia lub całkowicie uniemożliwia im polowanie i zdobywanie pożywienia, co w konsekwencji może prowadzić u nich do śmierci głodowej.

Również weterynarze biją na alarm. Szczególnie w okresie zimowym obserwują u zwierząt częstsze zapalenie spojówek, zapalenie płuc, a w przypadku kotów więcej przypadków astmy. Te ostatnie mają bowiem inną budowę oskrzelową, a ich rusztowanie chrzęstne kończy się bliżej tchawicy. Mają one też więcej receptorów w drzewie oskrzelowym i silniejszą mięśniówkę oskrzeli, a to wszystko predestynuje do wystąpienia astmy u kotów.

Czy zwierzęta powinny nosić maseczki?

Jeżeli stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu jest znacznie przekroczone, człowiek może założyć maseczkę i chronić siebie i swoje zdrowie przed zanieczyszczeniami. Sprawa się nieco komplikuje, gdy w grę wchodzą zwierzęta, z którymi wychodzimy na codzienny spacer. Tutaj o maseczkę nie jest tak prosto.

Niestety nie uchronimy naszych pupili przed szkodliwym działaniem smogu, acz możemy poprawić nieco komfort ich życia.

Jak chronić zwierzęta przed smogiem?

Skuteczną metodą walki ze smogiem, w trosce nie tylko o nas, ale także nasze zwierzęta jest oczyszczacz powietrza. To niewielkie urządzenie pomoże przefiltrować powietrze w naszym domu/ mieszkaniu. Może również wpłynąć na jego wilgotność. Korzystnie wpłynie również na układ oddechowy naszych pupili.

Jeżeli zależy nam na zdrowiu naszych zwierząt warto dodatkowo po każdym spacerze wykąpać psa. Spłuczemy z niego w ten sposób wszelkie zanieczyszczenia. Niektórzy weterynarze zalecają także zakrapianie oczu sztucznymi łzami każdorazowo po każdym spacerze, aby wypłukać czynniki mechaniczne, które mogą powodować zapalenie spojówek. Zaleca się to również kotom, acz może być trudniejsze w realizacji.

Zadbajmy o zdrowie nasze i naszych pupili już dziś.