Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
Smog w Polsce

9 – latka zmarła przez zanieczyszczenie powietrza. Jest wyrok sądu.

O tym, że zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na nasze zdrowie moglibyśmy napisać encyklopedię. Jest to fakt, któremu nikt nie może zaprzeczyć. Nasza świadomość tego problemu jest również coraz większa. Kupujemy oczyszczacze, regularnie wymieniamy w nich filtry. Wszystko po to, by żyło nam się lepiej. Niestety, jak donoszą media brytyjskie 9 – letnia dziewczynka, chorująca na astmę, zmarła właśnie przez zanieczyszczenie powietrza.

Zanieczyszczenie powietrza przyczyną śmierci 9 – latki.

9 – letnia Ella Kissi-Debrah z Wielkiej Brytanii zmarła w 2013 roku podczas ataku astmy. Dziewczynka mieszkała przy bardzo ruchliwej ulicy Londynu. Dziecko zmarło, ponieważ zatrzymanie krążenia uniemożliwiło jej uratowanie przez lekarzy. Wcześniej przez ok. 3 lata często trafiała do szpitala z powodu ciężkiej astmy i niewydolności oddechowej. Niezwłocznie po śmierci dziewczynki jej matka złożyła do sądu wniosek o zbadanie smogu jako przyczyny jej śmierci.

Pierwsza potwierdzona ofiara zanieczyszczeń powietrza

Początkowo lekarze sądzili, że dziewczynka zmarła przez astmę i niewydolność krążeniowo – oddechową. Matka zmarłej była jednak nieugięta i postanowiła złożyć wniosek o odrzucenie ustaleń przyczyn śmierci jej córki i zbadanie smogu jako potencjalnego czynnika, który wywołał zgon. Po wielu latach badań i analiz sąd w końcu uznał, że 9-letnia Ella jest pierwszą oficjalnie potwierdzoną ofiarą, której przyczyną śmierci było zanieczyszczenie powietrza.

„Ten wyrok przyniósł mojej córce sprawiedliwość. To nie dotyczy tylko jej, ale też wszystkich dzieci, które na co dzień muszą mierzyć się ze szkodliwymi skutkami zanieczyszczeń powietrza” – mówiła w rozmowie z CNN matka dziewczynki.

Wyrok sądu skomentował także burmistrz Londynku, Sadiq Khan: “To przełomowy moment i to dzięki wieloletniej walce matki Elli, która wykazała się niezwykłą odwagą. Cieszę się, że mogłem wspierać rodzinę w jej wysiłkach na rzecz zapewnienia sprawiedliwości”.

Wyrok londyńskiego sądu jest niewątpliwie przełomem w walce o czyste powietrze. Uświadamianie ludzi w naszym otoczeniu o negatywnym wpływie smogu na nasz organizm to proces długotrwały, ale nie niemożliwy. Rządowe programy na rzecz m.in. wymiany pieców węglowych mają zachęcać ludzi do zainteresowania się tym tematem. 

Jak poradzić sobie z zanieczyszczonym powietrzem w domu?

Z zanieczyszczonym powietrzem w naszym domu możemy walczyć na wiele sposobów, o których wspominaliśmy w innych artykułach na naszym blogu. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup roślin oczyszczających powietrze, które pomogą wyeliminować zanieczyszczenia, którymi oddychamy. Nie każdy bowiem ze względów finansowych może sobie pozwolić na zakup oczyszczacza powietrza. Ten z kolei to wydatek ok. 1000 zł wzwyż, rośliny z kolei często możemy mieć za darmo.  

Oczyszczacz powietrza to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań w walce z zanieczyszczonym powietrzem w domu. Pomaga również osobom chorującym na astmę – czyste powietrze ułatwia oddychanie. My zachęcamy do regularnej wymiany filtrów w oczyszczaczach, ponieważ tylko czysty filtr pozwala na skuteczną filtrację zanieczyszczeń z naszego otoczenia. A jeżeli nie chcecie przepłacać zobaczcie zamienniki filtrów z naszej oferty.