Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
doctor-dentysta

Jakość powietrza w gabinetach dentystycznych

Z pewnością każdy z nas chce mieć zdrowy i piękny uśmiech, ale aby tego dokonać o zęby trzeba regularnie dbać i odpowiednio często umawiać się na wizytę dentystyczną.

Siedząc w poczekalni u stomatologa zwykle skupiamy się na tym, aby wizyta przebiegła możliwie szybko i bezboleśnie, a będąc już na fotelu dentystycznym prawdopodobnie skrupulatnie obserwujesz swój próg bólu lub marzysz o błyskawicznym znieczuleniu, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jakim powietrzem w tym czasie oddychasz? 

Jakość powietrza w gabinetach dentystycznych.

Stanowisko dentystyczne może narażać dentystów, personel i pacjentów na różnorodne zanieczyszczenia powietrza w tym zakaźne cząsteczki aerozolu pochodzące z dentystycznych narzędzi, a także na patogeny przenoszone drogą powietrzną, takie jak bakterie i wirusy.  

Użycie szybkobieżnych wiertarek i ultradźwiękowego sprzętu do piaskowania generuje drobne kropelki i cząsteczki aerozolu, które są wystarczająco lekkie, aby utrzymywały się w powietrzu przez wiele godzin. Bakterie i wirusy zawarte w aerozolach wiertniczych składających się z milionów mikrokropelek są łatwo wdychane i stanowią potencjalne źródło infekcji. 

Kontrola infekcji 

Przyrządy o dużej szybkości używane do wiercenia lub piaskowania mogą wytwarzać miliony maleńkich aerozoli i kropelek, które przenoszą zakaźny materiał bakteryjny lub wirusowy. Cząsteczki te mogą bezpośrednio przyczepiać się do odzieży personelu dentystycznego i pozostawać w powietrzu przez wiele godzin, narażając personel i pacjentów na zwiększone ryzyko infekcji dróg oddechowych. Najbardziej skuteczna kontrola infekcji w gabinecie dentystycznym polega na zastosowaniu wysokowydajnego oczyszczacza powietrza zdolnego do wychwytywania infekcyjnych aerozoli unoszących się w powietrzu. 

Rtęć 

Liczne badania pokazują, że dentyści i ich personel mają wyższy niż przeciętny poziom nieorganicznej rtęci (Hg) we krwi i moczu. Opary rtęci mogą być uwalniane podczas umieszczania i usuwania wypełnień amalgamatowych. Mogą również zostać uwolnione z powierzchni biurowych, na których mogły się nagromadzić przez lata użytkowania. 

Środki dezynfekujące 

Chemiczne środki dezynfekujące w gabinecie dentystycznym są odpowiedzialne za ogólnie nieprzyjemny zapach. Niektóre środki dezynfekujące mogą również powodować podrażnienia i mogą mieć potencjał uczulający, zwłaszcza dla personelu. 

Czyste powietrze chroni zdrowie pacjentów i personelu 

Aby skutecznie oczyszczać powietrze w gabinecie dentystycznym, oczyszczacz powietrza musi być w stanie wychwytywać mikrocząsteczki takie jak aerozole, mikroorganizmy, kropelki czy pył, a także chemikalia gazowe na przykład opary rtęci, czy gazowe związki organiczne. 

Aby wychwycić cząsteczki aerozolu, patogeny w powietrzu i inne zanieczyszczenia generowane przez stomatologię, należy zastosować system oczyszczania powietrza z odpowiednią wysoką wydajnością i specjalistycznymi filtrami. W celu ogólnej poprawy jakości powietrza system oczyszczania powietrza powinien być stosowany w centralnych miejscach w obszarze zabiegów dentystycznych. 

Systemy oczyszczania powietrza powinny zawierać wysokowydajne filtry cząstek stałych tak zwany system HEPA, a także duże filtry fazy gazowej do oparów rtęci, środków dezynfekujących i lotnych związków organicznych zbudowane z aktywnego węgla aktywnego

Dodatkowo w celu zwalczenia wirusów i bakterii w gabinetach można stosować promieniowanie ultrafioletowe lampami UV, lub generatory ozonu, aczkolwiek te drugie niestety są bardzo niebezpieczne dla ludzi ze względu na produkcję silnie trującego gazu jakim jest ozon. Dlatego jeżeli chcemy incydentalnie lub profilaktycznie przeozonować pomieszczenie to należy je przeprowadzić bez obecności ludzi (również zwierząt i roślin) w czasie min. 15 minut.

Ozon jest gazem bardzo silnym, ale krótkotrwałym, dlatego ulega on szybkiemu rozkładowi, nie mniej jednak takie przeozonowane wnętrze warto prewencyjnie przewietrzyć sprawnym systemem wentylacyjnym lub powietrzem zewnętrznym.