Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
Spiaca kobieta

Jak zmniejszyć ilość alergenów w domu?

Alergia uznana została za chorobę cywilizacyjną. Wśród czynników predysponujących do jej powstania specjaliści wymieniają głównie uwarunkowania genetyczne, zanieczyszczenia środowiskowe i stężenie poszczególnych alergenów. Reakcja alergiczna może pojawić się natychmiast po kontakcie z czynnikiem uczulającym lub być odległa w czasie. Objawy dotyczyć mogą skóry, dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, oczu i nosa. Uciążliwość związana z wystąpieniem alergii może w dużym stopniu uniemożliwić normalne funkcjonowanie, objawia się najczęściej katarem i dusznościami, a w zaawansowanym stadium także łzawieniem oczu i opuchlizną, dlatego wszelkie alergeny występujące w naszym otoczeniu warto w miarę możliwości usuwać. 

Jak zmniejszyć ilość alergenów w domu?

Mimo, że alergia kojarzy się zwykle z pyłkami sezonowymi, pochodzącymi z drzew i traw warto wiedzieć, że sporo alergenów może występować także w domu.

Jest kilka sposobów, aby pozbyć się niepożądanych uczulających cząstek znajdujących się w powietrzu domowym:

  1. Regularnie odkurzaj dom. Odkurzając dom pozbędziesz się czynników wywołujących alergie, takich jak kurz i roztocza. Używaj mikrofibry lub wilgotnej szmatki zamiast suchego ręcznika, aby nie rozpraszać alergenów w powietrzu.
  2. Kontroluj temperaturę i wilgotność powietrza. Gorące i wilgotne domy mogą być wylęgarnią roztoczy i pleśni. Utrzymuj temperaturę od 200C do 22OC i utrzymuj wilgotność na poziomie nie większym niż 50%.
  3. Rozważ pozbycie się niepotrzebnych rzeczy. Wszystkie przedmioty w domu są źródłem gromadzenia się kurzu. Usuń lub przechowuj w zamknięciu nieużywane przedmioty, takie jak ubrania, książki, pudełka i bibeloty. 
  4. Regularnie pierz pościel. Większość ludzi spędza noc w swoich sypialniach, dlatego ważne jest utrzymanie sypialni bez alergenów. Aby to osiągnąć zaleca się cotygodniowe pranie prześcieradeł, poszewek i koców w wodzie o temperaturze 130 stopni i suszenie ich w gorącej suszarce.
  5. Zredukuj sierść zwierząt: Uwielbiamy mieć wokół siebie naszych futrzastych przyjaciół, jednak wiele alergenów zwierząt domowych znajduje się w ich ślinie i skórze. Dlatego warto je regularnie kąpać, myć ręce po ich głaskaniu i wycierać łapy wilgotną szmatką po spacerach na zewnątrz w celu zmniejszenia alergenów zewnętrznych, które mogą wnosić do domu.
  6. Zapobiegaj przedostawaniu się pyłków i alergenów. W miarę możliwości staraj się, aby okna były zamknięte, w celu uniknięcia przedostania się do środka pyłków i silnych alergenów. Zmień ubrania po powrocie do domu, aby pozbyć się pyłku, który pochodzi z zewnątrz. Również posiadanie dobrej jakości wycieraczki i zdejmowanie butów podczas wchodzenia do domu może ograniczyć ilość brudu i alergenów.
  7. Unikaj środków chemicznych. Często domowe środki czystości zawierają szkodliwe substancje chemiczne, zawierające agresywny chlor czy lotne związki organiczne, które mogą wywołać uczulenie skórne i oddechowe. Dlatego warto je zastąpić środkami pochodzenia naturalnego lub stosując metody domowe wykorzystując sodę oczyszczoną lub roztwór octu i wody.
  8. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza. Oczyszczacze powietrza z odpowiednimi filtrami typu HEPA są skonstruowane do wychwytywania i usuwania szkodliwych cząstek z powietrza takich jak pyłki PM10 i PM2,5 sierść zwierząt, zanieczyszczenia wywołujące pleśń, bakterie i wszelkie alergeny.

Filtry HEPA mają w swojej strukturze ograniczoną pojemność filtracyjną, co oznacza, że z czasem nie są w stanie przyjąć więcej zanieczyszczeń, które są w powietrzu.  

W związku z powyższym, aby utrzymać nieustannie czyste powietrze w domu należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów na nowe. 

Powyższe metody są oczywiście tylko środkami zaradczymi, aby zminimalizować ilość alergenów w powietrzu, przy czym osoby zmagające się z silną alergią powinny dodatkowo skonsultować się z lekarzem w celu ewentualnego wdrożenia środków farmakologicznych.