Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
zanieczyszczenie środowiska

Pingwiny i misie na warszawskich placach zabaw. Edukacja o odpadach poprzez zabawę.

O tym, że edukacja dzieci na temat segregacji odpadów powinna zacząć się już od najmłodszych lat przekonuje Zakład Gospodarowania Nieruchomościami na warszawskiej Woli. W związku z powyższym na placach zabaw w tej dzielnicy pojawiły się kosze na śmieci w kształcie pingwinów i misiów. Mają one edukować najmłodszych i zachęcać ich do dbałości o środowisko.

Dbanie o środowisko nie musi być nudne

Inicjatywa ustawienia koszów na śmieci w kształcie pingwinów i misiów przy placach zabaw spotkała się z pozytywnym odbiorem przez mieszkańców. Dzieci chętniej do nich podchodzą, ponieważ zwracają na siebie uwagę, przypominając bardziej „duże zabawki” aniżeli kosz na śmieci. Rzecznik prasowy Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami na warszawskiej Woli Paweł Siedlecki dodaje: „Zwracają na siebie uwagę nie tylko ze względu na swój nietypowy kształt bajkowych postaci, ale również ze względu na dodatkowy system dźwiękowy. Pingwiny i niedźwiadki odzywają się ludzkim głosem za każdym razem, gdy ktoś wrzuci do nich odpady. Mają wbudowany czujnik i kartę pamięci, na którą można wgrać dowolny komunikat.”

„ Dzieci uczą się poprzez zabawę, dlatego zdecydowaliśmy się zwrócić ich uwagę na temat dbałości o czystość w prosty, choć nietypowy sposób. Cieszy nas, że nowe pojemniki wywołują uśmiechy i pozytywne reakcje mieszkańców – dodaje w komunikacie Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola.”

Edukacyjne kosze na śmieci na warszawskiej Woli

Obecnie na warszawskiej Woli, przy placach zabaw, ustawiono 14 edukacyjnych pojemników na odpady. Zlokalizowane są one w 10 lokalizacjach:

  • Krochmalna 3,
  • Chłodna 2/18,
  • Boguszewskiej/róg Kazimierza,
  • Pasaż Pustola 36,
  • Obozowa 93,
  • Anielewicza 26,
  • Kacza 21,
  • Karolkowa 80/82,
  • Nowolipie 31,
  • Piaskowa 9.

Edukacja środowiskowa dzieci

Nie tylko w Warszawie tworzone są inicjatywy mające na celu edukację najmłodszych na temat dbania o środowisko. Jest ich znacznie więcej. Wydarzenia edukacyjne, programy multimedialne czy też akcje promocyjne w sklepach dużych sieci handlowych zachęcają do zwrócenia uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska i poprawnej segregacji odpadów. Programy tego typu adresowane są głównie do najmłodszych dzieci, przedszkolaków, a także do uczniów młodszych klas szkół podstawowych, lecz jak pokazuje praktyka ich zasięg jest znacznie szerszy, jeżeli weźmiemy pod uwagę akcje promocyjne w sklepach, zniżki na zakupy itp. Dodatkowo nieustannie powstają coraz to nowe podcasty prezentujące jak należy poprawnie segregować śmieci, dostępne są one bezpłatnie na internetowych platformach video. Edukacja środowiskowa widoczna jest również w popularnych wśród najmłodszych bajkach typu: „Psi Patrol” czy „Świnka Pepa” itp. Są to zarówno inicjatywy prywatne jak i publiczne.

Na początku roku powstał cykl filmów edukacyjnych „Dzieci segregują” przygotowany przez Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Każdy z materiałów video trwa około 7-8 minut i dotyczy innej funkcji odpadów. Jak podaje KMPO: „Oglądając filmy dzieci mogą nauczyć się właściwego postępowania z odpadami, a także poznać sposoby ponownego wykorzystywania różnych przedmiotów codziennego użytku w celu zmniejszenia ilości wytwarzanych śmieci. Ponadto w filmach poruszana jest sprawa odpowiedzialności każdego człowieka za środowisko naturalne”.

A przecież takich inicjatyw jest więcej. Nam podobają się edukacyjne kosze na śmieci w kształcie zwierząt. Chcielibyście, aby było ich więcej?