Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na sen? 

Sen jest niezbędny dla zdrowia psychicznego, fizycznego i ogólnej jakości życia. Przewlekły niedobór snu może wpływać na funkcjonowanie mózgu i zdrowie serca, a także zwiększać ryzyko niektórych schorzeń, takich jak cukrzyca, otyłość, choroby nerek i udar. 

Badanie z 2017 r. wykazało, że ludzie, którzy mieszkali na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz, byli o 60% bardziej narażeni na bezsenność niż osoby
w regionach o mniejszym zanieczyszczeniu. Inne badanie wykazało, że słaba wentylacja może również prowadzić do niespokojnych nocy i w związku z tym „ciężkich” poranków. 

Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na sen? 

Wentylacja jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o jakości powietrza w pomieszczeniu. Jeśli śpisz z zamkniętymi oknami i drzwiami, poziom dwutlenku węgla w twoim pokoju może wzrosnąć do 2500 do 3000 części na milion (ppm) podczas snu. To około trzy razy więcej niż zalecany poziom.

Czy pleśń i inne alergeny wpływają na jakość snu?

Dwutlenek węgla nie jest jedynym zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach, które może gromadzić się w powietrzu przez noc, jeśli pomieszczenie nie jest dobrze wentylowane. Pleśń i inne alergeny mogą również wpływać na sen, powodując zwłaszcza przekrwienie błony śluzowej nosa.

Najczęściej występujące w sypialni alergeny zakłócające sen to pleśń, roztocza, pyłki i sierść zwierząt domowych, przy czym obecność takich alergenów jak pyłki i pleśń występuje w zależności od pory roku.  

Czy zanieczyszczenia cząsteczkowe mogą zakłócić sen?

Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że narażenie na PM2,5 może powodować problemy z oddychaniem, które prowadzą do zaburzeń snu.  PM2,5 to kategoria cząstek stałych składających się z maleńkich cząstek lub kropelek w powietrzu o szerokości 2,5 mikrona lub mniejszej. Cząsteczki te są uważane za bardziej niebezpieczne niż większe, ponieważ są wystarczająco małe, aby podczas wdychania przedostawały się w głąb dróg oddechowych. Niektóre mogą dotrzeć do płuc, a nawet dostać się do krwiobiegu.

Narażenie na PM2,5 wiąże się z krótkotrwałymi objawami, takimi jak kaszel, kichanie, katar i duszność, a także podrażnienie oczu, nosa i gardła. Skutki długoterminowe mogą obejmować pogorszenie czynności płuc i nasilenie objawów astmy.

Co możesz zrobić, aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu podczas snu?

Próbując poprawić jakość powietrza w sypialni, jednym z najważniejszych czynników powinna być wentylacja. Włączenie wentylatora i otwarcie okna lub drzwi może pomóc w zapobieganiu gromadzeniu się dwutlenku węgla do niebezpiecznych poziomów, ale może nie pomóc w przypadku innych rodzajów zanieczyszczeń.

Przenośny oczyszczacz powietrza z odpowiednio dobranymi filtrami również zwiększy przepływ powietrza w sypialni,jednocześnie usuwając wszelkie znajdujące się w nim zanieczyszczenia i polepszając w ten sposób jakość snu. 

Inne sposoby na zmniejszenie obecności alergenów w sypialni to: 

  • Pranie pościeli raz w tygodniu;
  • Trzymanie zwierząt domowych – a zatem sierści zwierząt domowych – z dala od sypialni;
  • Branie prysznica/kąpieli przed pójściem spać, aby zmniejszyć ilość pyłków i innych alergenów znajdujących się na skórze;
  • Regularne odkurzanie mebli ściereczką z mikrofibry lub wilgotną ściereczką, zatrzymującą alergeny;
  • Usuwanie niepotrzebnego bałaganu gromadzącego kurz w pokoju;
  • Zamykanie okna w dni, kiedy poziom pyłków, pleśni lub innych zanieczyszczeń na zewnątrz jest wysoki. 

Często sypialnia jest najczęściej używanym pomieszczeniem w każdym domu. Ponieważ spędzasz tam tak wiele godzin każdej nocy, jakość powietrza w twoim pokoju może mieć duży wpływ na jakość snu (i ogólny stan zdrowia).  

W związku z powyższym poprawa jakości powietrza w sypialni jest niezbędnym krokiem w dbaniu o zdrowy sen, aby każdego ranka budzić się wypoczętym.