Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
choinka w domu

Jak zapobiec alergiom w czasie Świąt Bożego Narodzenia?

Spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi przed rozgrzanym kominkiem i w towarzystwie domowych zwierząt to tylko kilka miłych zdarzeń, których nie można się doczekać w okresie świątecznym. Warto jednak wiedzieć, że wiele świątecznych tradycji może niekorzystnie wpływać na jakość powietrza,w którym przebywamy, wywołując alergie i astmę.

Jak zapobiec alergiom w czasie Świąt Bożego Narodzenia?

Wiele cząstek i chemikaliów w Twoim domu może wywoływać objawy alergii i astmy. Najwięksi sprawcy świątecznych alergii to dym kominkowy, pleśń, sztuczne zapachy, sierść zwierząt domowych i roztocza.

Kominki 

Dym z kominków opalanych drewnem zawiera maleńkie, szkodliwe cząsteczki, które mogą być wdychane i wchłaniane do płuc i krwioobiegu. Ten dym może być tak samo szkodliwy jak dym z papierosów czy cygar. Nawet wdychanie niewielkiej ilości dymu drzewnego może powodować bóle głowy, kaszel, świszczący oddech i podrażnienie oczu. 

Choinki 

Pleśń szybko rośnie na wilgotnych, ciasno upakowanych choinkach po ich przycięciu, zapakowaniu i wysłaniu do sprzedawców drzew, gdzie często są one przetrzymywane tygodniami, a kiedy drzewko pojawi się w domu zarodniki pleśni mogą się rozprzestrzeniać.

Stwierdzono, że na choinkach występuje ponad 50 rodzajów pleśni, a ich zarodniki czasami zwiększają koncentrację o ponad 600% w czasie krótszym niż dwa tygodnie, więcej o tym dowiesz się tutaj. Reakcje alergiczne spowodowane choinkami w domu to: 

 • Kaszel, kichanie i świszczący oddech
 • Katar, swędzący lub zatkany nos
 • Sucha, swędząca lub łuszcząca się skóra
 • Czerwone, swędzące lub łzawiące oczy 

Produkty zapachowe 

Wiele świec o zapachu sosny, dyni lub cynamonu mogą sprawić, że Twój dom będzie pachniał przytulnie i świątecznie. Ale wiele świec i odświeżaczy powietrza zawiera sztuczne zapachy i chemikalia.

Podczas spalania świece zapachowe mogą uwalniać formaldehyd, limonen i inne lotne związki organiczne (LZO). Te LZO mogą powodować zawroty głowy i bóle głowy lub objawy alergii i astmy. Wiele odświeżaczy powietrza wykorzystuje również ftalany, które zwiększają ryzyko chorób wątroby, nerek i reprodukcji, więcej o tym dowiesz się tutaj

Świece i odświeżacze powietrza mogą również wywoływać objawy wielorakiej wrażliwości chemicznej (MCS). MCS to stan chorobowy, w którym organizm jest bardzo wrażliwy na substancje chemiczne zawarte w substancjach zapachowych, tytoniu i środkach czyszczących. W przypadku MCS twoje ciało może reagować objawami takimi jak: 

 • Ból gardła lub kaszel
 • Podrażnienie zatok i oczu
 • Świszczący oddech i zmęczenie  

Sierść zwierząt domowych 

Łuszczyca psów, kotów, ptaków lub innych zwierząt futerkowych może wywoływać reakcje alergiczne. Łupież zwierząt domowych jest pełen mikroskopijnych cząsteczek, takich jak kurz, mocz, ślina i martwa skóra. Cząsteczki te mogą powodować objawy alergii i astmy, takie jak kaszel, kichanie, podrażnienie oczu i wysypki skórne, więcej o tym dowiesz się tutaj

Roztocza 

Roztocza to małe pająkopodobne stworzenia, które żyją na łóżkach, dywanach i zasłonach głównie w pomieszczeniach sypialnianych. Roztocza zjadają martwe płatki ludzkiej i zwierzęcej skóry, a następnie rozwijają się i rozmnażają przez cały rok, gdy jest ciepło i wilgotno. Żywe roztocza nie powodują alergii, ale ich odchody mogą być wdychane, powodując natychmiastowe objawy alergii i astmy, takie jak świszczący oddech i katar, więcej o tym dowiesz się tutaj

Co mogę zrobić, aby podczas świąt zapobiegać alergiom zimowym?

 • Monitoruj jakość powietrza w pomieszczeniach,
 • Nie spalaj drewna w swoim domu. Jeśli używasz drewna opałowego, upewnij się, że zostało podzielone, wysuszone i przykryte przez co najmniej sześć miesięcy. Jeśli to możliwe, użyj pieca na drewno z filtrem HEPA,
 • Otwieraj okna i używaj wentylatorów do wentylacji domu, gdy gotujesz, czyścisz lub palisz świece,
 • Regularnie sprzątaj swój dom odkurzaczem z filtrem HEPA,
 • Użyj oczyszczacza powietrza z odpowiednio dobranymi do niego filtrami. Najlepiej sprawdzą się filtry HEPA i filtry węglowe, lub zintegrowane 2 w 1

Przebywanie w domu podczas Świąt Bożego Narodzenianie musi być przykre z powodu zimowych alergii. Zastosuj powyższe wskazówki w praktyce, aby Twój dom był przyjazny i zdrowy, a rodzina mogła oddychać czystym powietrzem.