Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
swiece w domu

Jaki wpływ na powietrze i nasze zdrowie mają świece zapachowe?

Dla wielu z nas nie ma nic lepszego niż odpoczynek po długim i ciężkim dniu z gorącym napojem i w otoczeniu kilku zapachowych świec. To właśnie świece nadają wnętrzu wyjątkowy nastrój i są oryginalnymi elementami dekoracyjnymi.

Ale czy kiedykolwiek się zastanawiałeś z czego takie świece są zrobione, jaki mogą mieć wpływ na jakość powietrza w domu i czy zagrażają naszemu zdrowiu?

Jaki wpływ na powietrze i nasze zdrowie maja zapachowe świece?

Wosk w świecy to nic innego jak paliwo dla płomienia, które wciąga płynny wosk do swoich włókien i w ten sposób utrzymuje ogień. W wyniku palenia się wosku powstaje dym, dwutlenek węgla, woda i inne substancje, które zanieczyszczają powietrze tak długo, aż świeczka nie zgaśnie.

Niezależnie od tego czy jest to węgiel, drewno, przypalony tost, czy świeca zapachowa, wszystko co uwalnia dym, obniża jakość powietrza.

Głównymi zanieczyszczeniami pochodzącymi z dymu świec zapachowych to lotne związki organiczne (LZO), ołów oraz cząstki stałe.

Wiele zapachów zawartych w świecach, może mieć właściwości aromaterapeutyczne, aczkolwiek często są to sztuczne związki organiczne takie jak formaldehyd czy aldehyd octowy, które uwalniają się nawet wtedy, kiedy świeca nie jest zapalona. Lotne związki organiczne mogą powodować podrażnienia i reakcje alergiczne, a nawet uszkodzenie ważnych narządów takich jak wątroba, nerki czy układ nerwowy.

Z kolei cząstki stałe uwalniają się najczęściej wtedy, kiedy świeca zostanie zdmuchnięta, a z knota unosi się widoczny dym. Cząstki stałe są tak małe, że mogą się dostać głęboko do płuc i powodować problemy z oddychaniem, a nawet przyczynić się do raka płuc.

Jednak największym zagrożeniem dla zdrowia związanym ze świecami zapachowymi jest ołów zawarty w knotach niektórych marek. Ołów był rutynowo stosowany do produkcji knotów, aby go usztywnić podczas spalania, aczkolwiek ryzyko negatywnego wpływu ołowiu na zdrowie było tak oczywiste, że zaprzestano jego stosowanie. Niestety nie wszystkie marki na rynku produkujące świece trzymają się tej zasady. Dlatego kupując świecę warto się upewnić (czytając etykietę), że świece są bezołowiowe i knot jest w 100% z bawełny.

Pył zawieszony, lotne związki organiczne i ołów są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i zwierząt domowych, ponieważ ich układ oddechowy i nerwowy jest mniejszy niż u dorosłego człowieka, a więc bardziej wrażliwy na zewnętrzne toksyny, przy czym ołów jest szczególnie niebezpieczny, gdyż może powodować poważne problemy rozwojowe u dzieci.

Rodzaje świec zapachowych:

Na świecie są trzy główne materiały, z których produkuje się świece. Większość świec zapachowych wykonana jest z wosku parafinowego, ale istnieją również alternatywne świece z wosku roślinnego czy wosku pszczelego.

  1. Świece parafinowe – są zwykle najtańsze i najbardziej szkodliwe, bo wytworzone z ropy naftowej. W wysokich temperaturach parafina uwalnia wysoko toksyczne i rakotwórcze lotne związki organiczne, zawierające benzen i toluen. Toksyny uwalniane ze świec parafinowych są takie same jak te znajdujące się w oparach oleju napędowego.
  2. Świece woskowe roślinne – wykonane najczęściej z oleju sojowego czy palmowego, nie zawierające substancji chemicznych, dlatego są ekologiczną alternatywą dla świec parafinowych.
  3. Świece z wosku pszczelego – są to świece wykonane z tego samego wosku, którzy pszczoły wytwarzają do uli. Naturalnie pachną miodem i są również ekologiczne.

Przy czym należy pamiętać, że mimo iż świece z wosku pszczelego czy roślinnego uwalniają mniej lotnych związków organicznych niż świece parafinowe, to nadal mają wpływ na pogorszenie jakości powietrza w pomieszczeniu, ze względu na uwalnianie się podczas spalania cząstek stałych.

Co można zrobić?

Dla tych którzy, uwielbiają atmosferę blasku świecy woskowej, mogą je zastąpić równie efektywnymi świecami na przykład elektrycznymi. Jeżeli zależy Ci na ładnym zapachu możesz również zastosować naturalne olejki eteryczne do nawilżacza powietrza.

Ale jeżeli mimo to, nie wyobrażasz sobie zrezygnować z woskowych świec zapachowych, koniecznie upewnij się, że:

  • dom jest odpowiednio wentylowany,
  • regularnie wietrz mieszkanie po każdym zgaszeniu świec,
  • korzystaj z profesjonalnego oczyszczacza powietrza z odpowiednimi do niego filtrami, które skutecznie zatrzymają szkodliwe chemikalia i cząstki stałe.