Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
ogrzewanie_domu

Ile będzie kosztować ogrzewanie domu w 2022 roku? Czy ekologia się opłaca?

Końcówka 2021 roku dla wielu osób była stresująca, a wszystko przez drastyczne podwyżki cen prądu i gazu nawet o 50, czy w niektórych miejscach 70 proc. Wielu małych przedsiębiorców, w których najbardziej one uderzają, już zapowiada ogłoszenie upadłości. Co więcej, słyszy się głosy sprzeciwu wśród osób, które zainwestowały w proekologiczne systemy grzewcze. Ile wyniosą koszty ogrzewania w 2022 roku porównując różne technologie grzewcze?

Koszty ogrzewania w 2022 roku

Prawdą jest, że koszty ogrzewania w 2022 roku drastycznie wzrosną, niezależnie od tego, czy ogrzewamy dom gazem czy też węglem. W związku z czym Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przygotowała porównanie poszczególnych technologii grzewczych pod kątem ich cen. Zestawienie to pozwala sobie wyobrazić, kto zapłaci najwięcej, a komu podwyżki będą niestraszne.

Znaczące podwyżki we wszystkich sektorach gospodarki widzimy już od września zeszłego roku. Szczególnie były one widoczne na stacjach benzynowych. Od tego roku więcej zapłacimy jednak również i za energię elektryczną, gaz i węgiel, co także odbije się na cenach innych produktów i usług za które zapłacimy co najmniej 20 proc. więcej niż dotychczas.

Ile zapłacimy za ogrzewanie w 2022 roku?

Specjaliści z Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wyliczyli ile zapłacimy za ogrzewanie. Sporządzili oni specjalny arkusz kalkulacyjny, w którym szczegółowo zostały rozpisane wszystkie koszty.

Na szczególną uwagę zasługują wyliczenia kosztów ogrzewana domu o pow. ok. 150 m2.,w którym mieszka 4 osobowa rodzina.

Z zaprezentowanych danych wynika jasno, że najwięcej zapłacimy za ogrzewanie domu piecem gazowym kondensacyjnym na propan – ok. 8600 zł., a najtaniej, gdy będziemy palić drewnem. W przypadku ogrzewania domu pompą ciepła koszt ogrzewania wyniesie między 3 a 4,5 tys. zł.

Co istotne, ceny ogrzewania będą niższe wyłącznie w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku, z uwagi na obniżone stawki Vat w tym okresie.

Koszty uzyskania 1kWh ciepła

W sporządzonym raporcie uwzględniono także ceny za jedną kilowatogodzinę ciepła. Z porównania wynika podobna prawidłowość. Najdroższy jest propan, a najtańsze drewno. 

W tym miejscu można byłoby pokusić się o pytanie, skoro ekologiczne źródła energii są tak drogie, to po co wymieniać piec, skoro, jak pokazują statystyki wielu Polaków po prostu nie będzie stać na ogrzewanie. Rosnące ceny ogrzewania, a co za tym idzie i innych produktów i usług nie zachęcają do wymiany kopciuchów, tym bardziej, że pensje nie rosną, a w niektórych przypadkach nawet maleją.