Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Jak się pozbyć zapachu gotowania w domu?

Każdy kto doświadczył kulinarnych przygód wie, że mimo smacznych i wykwintnych dań, częstym towarzyszem w kuchni jest nieprzyjemny zapach. Szczególnie dotyczy to ostrych warzyw takich jak kapusta, cebula, czosnek, kalafior, a także ryb, czy smażonych potraw. Zapachy kuchenne pochodzą z cząsteczek i gazów uwalnianych do powietrza podczas krojenia czy gotowania i mogą być oznaką złej jakości powietrza w pomieszczeniu. Tak więc, bez względu na to, jak wspaniale pachnie Twoja kolacja, prawdopodobnie po posiłku odczuwasz ciężkie i nieprzyjemne powietrze, które chcesz usunąć. 

Oto najważniejsze wskazówki, jak pozbyć się zapachów z gotowania w domu: 

1.    Wentyluj swoją kuchnię okapem i otwórz okna. 

To najszybszy sposób na pozbycie się zapachów kuchennych. Spróbuj więc otworzyć okna, zanim zaczniesz gotować, ale wcześniej sprawdź jakość powietrza na zewnątrz. Jeśli masz okap kuchenny, używaj go podczas gotowania. 

2.    Użyj octu lub sodę oczyszczoną. 

Jeśli chcesz zneutralizować ostre zapachy spróbuj ustawić miskę z wodą i białym octem lub sodą oczyszczoną. Najlepiej zostawić roztwór w pomieszczeniu na 24 godziny, pod warunkiem, że znajduje się w miejscu, w którym nie będą zagrażać dzieciom ani zwierzętom. 

3.    Użyj fusów z kawy. 

Azot w ziarnach kawy ma moc pochłaniania zapachów. Tak więc, spróbuj umieścić nieparzone fusy z kawy w misce i pozostawić je na kilka godzin lub dłużej.  

4.    Sprzątaj kuchnię zaraz po gotowaniu. 

Kiedy jedzenie stygnie, zaczyna brzydko pachnieć, aby zminimalizować zapachy kuchenne, zacznij sprzątać zaraz po zakończeniu gotowania. Wytrzyj powierzchnie blatu, piekarnika i wnętrze kuchenki mikrofalowej, umyj brudne naczynia kuchenne i włącz zmywarkę, gdy jest pełna. Na koniec zamknij resztki w szczelnym pojemniku i włóż do lodówki. 

5.    Utrzymuj swój kosz na śmieci w czystości. 

Regularnie opróżniaj kosz na śmieci i od razu wyrzucaj na zewnątrz szczególnie śmierdzące jedzenie, takie jak resztki brokułów, skórki cebuli lub przypaloną żywność. Można również na dno kosza na śmieci wsypać trochę sody oczyszczonej przed włożeniem nowego worka, dzięki czemu brzydkie zapachy się zneutralizują. 

6.    Użyj oczyszczacza powietrza. 

Chociaż domowe sposoby na pozbycie się zapachów mogą poprawić jakość powietrza, to często są niewystarczające. Dlatego, aby naprawdę skutecznie oczyścić powietrze z zanieczyszczeń powodujących nieprzyjemny zapach warto zainwestować w oczyszczacz powietrza z odpowiednimi do niego filtrami.

Na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów najlepiej sprawdzi się filtr węglowy, lub zintegrowany 2 w 1 (HEPA + węglowy). Warto jednak wiedzieć, że zastosowanie dwóch niezależnych wkładów filtracyjnych będzie bardziej skuteczne, ponieważ w pierwszej kolejności HEPA zatrzyma cząsteczki PM 10 i PM 2,5 i dzięki temu filtr węglowy będzie miał większą pojemność i zdolność na zatrzymanie zanieczyszczeń gazowych typu zapachy czy LZO (Lotne Związki Organiczne).

Zapachy kuchenne nie powinny powstrzymywać Cię przed przygotowywaniem ulubionych posiłków i zapraszaniem bliskich, aby się nimi delektowali. Stosując przedstawione wskazówki utrzymasz czyste i świeże powietrze, które jest bardzo potrzebne dla dobrego zdrowia i samopoczucia.  

Więcej o zapachach i ich usuwaniu dowiesz się w poniższych artykułach:

  1. Czy zapach farb może być niebezpieczny dla zdrowia?
  2. Czy zapach powietrza może być niebezpieczny?
  3. Czy zapach kosmetyków może szkodzić zdrowiu?
  4. Jak pachnie czyste powietrze?
  5. Jak usunąć zapachy zwierząt domowych?