Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Czy można czyścić filtr HEPA?

Filtry HEPA lub wysokowydajne filtry cząstek stałych są definiowane na podstawie tego, jak dobrze filtrują cząsteczki. Filtr HEPA usuwa 99,97 procent cząstek o wielkości 0,3 mikrona (lub mikrometrów) z przepływającego powietrza. Ponieważ filtry HEPA są powszechnie używane w odkurzaczach, oczyszczaczach powietrza i systemach HVAC, to w tym artykule dowiesz się czy jest możliwość, aby takie filtry wyczyścić, zamiast je wielokrotnie wymieniać. 

Z czego wykonane są filtry HEPA?

W praktyce filtry HEPA są wykonane z różnych materiałów, w tym „grubego włókna szklanego, powlekanej sierści zwierzęcej, włókien roślinnych, włókien syntetycznych (takich jak poliester lub nylon), pianek syntetycznych, wełny metalicznej lub siatek cięto-ciągnionych i folii”. Włókna te są splątane ze sobą losowo i sprasowane w arkusze przypominające papier. Arkusze są plisowane w celu zwiększenia powierzchni, przez którą przechodzi powietrze i montowane na ramie wykonanej z tektury, plastiku, drewna lub metalu.  

Gdzie stosuje się filtry HEPA?

Pierwotnie filtry HEPA były używane w obiektach badawczych i przemysłowych, ponieważ zostały opracowane specjalnie do usuwania cząstek radioaktywnych z powietrza w laboratoriach badań jądrowych. Obecnie filtry HEPA pojawiają się w różnych produktach konsumenckich takich jak:        

·         Oczyszczacze powietrza

·         Odkurzacze

·         Systemy HVAC

·         Samochody

Zła jakość powietrza w pomieszczeniach jest poważnym problemem, zwłaszcza dla osób z wrażliwym układem odpornościowym, takich jak niemowlęta lub osoby starsze, ponieważ cząsteczki takie jak roztocza (i ich odchody), zarodniki pleśni i inne alergeny w powietrzu mogą wywoływać alergie lub astmę. W związku z powyższym na takie zanieczyszczenia stosuje się filtr HEPA.

Czy można wyczyścić filtr HEPA?

Jeśli filtr HEPA nie jest specjalnie oznaczony jako nadający się do prania to odpowiedź brzmi „nie” – chociaż po wyczyszczeniu może nadal filtrować powietrze to będzie miał zmniejszoną skuteczność. Możesz wypłukać filtr w wodzie, strząsnąć z niego nadmiar kurzu lub usunąć część kurzu za pomocą odkurzacza, ale to zdecydowanie może uszkodzić siatkę włókien, która pozwala filtrowi usuwać cząsteczki z powietrza. Nawet jeśli filtr nie będzie wyglądał na uszkodzony to niektóre włókna mogą być pęknięte lub rozciągnięte.  

Istotną cechą w filtrze HEPA jest konsystencja „splotu” włókien szklanych. Jeśli włókna zostaną rozciągnięte lub rozdarte, w filtrze utworzą się szczeliny, przez które powietrze i wszelkie zanieczyszczenia będą podążać ścieżką najmniejszego oporu czyli omijając włókna. Ważna jest również integralność ramy. Jeśli uszkodzona zostanie sama rama lub uszczelki zapewniające uszczelnienie między ramą a miejscem, w którym jest zamontowana, powietrze może przepływać wokół filtra zamiast przez niego.

Jak wyczyścić filtr HEPA?

Ogólne zalecenie jest takie, że filtry HEPA należy wymieniać, a nie czyścić. Dlaczego trzeba wymieniać filtr na nowy dowiesz się tutaj. Ale jeśli koniecznie musisz wyczyścić filtr HEPA, możesz to zrobić na dwa sposoby. Wybór metody zależy od rodzaju posiadanego filtra HEPA. Generalnie nie ma oficjalnych standardów jak czyścić filtry HEPA, jednak producenci przyjęli pewne terminy marketingowe określające filtry jako zmywalne lub trwałe. 

Zmywalny filtr HEPA należy czyścić, płucząc go pod zimną wodą. Należy uważać, aby nie dotknąć materiału filtra, a jedynie pozwolić mu wejść w kontakt z wodą. Następnie filtr powinien dokładnie wyschnąć przed ponownym jego zainstalowaniem.

Filtr HEPA sprzedawany jako „stały” należy czyścić delikatnie za pomocą odkurzacza, aby odessać kurz i zanieczyszczenia z powierzchni filtra. Woda zazwyczaj nie powinna być używana w tego typu filtrach. Nawet jeśli zdecydujesz się na wyczyszczenie filtra HEPA, to nie ma gwarancji, że w trakcie czyszczenia nie zostanie on uszkodzony i w jakim stopniu zostanie przywrócona jego wydajność i skuteczność. Dodatkowo podczas procesu czyszczenia wszystkie zanieczyszczenia, które się zatrzymały na filtrze mogą się przenieść na zewnątrz i następnie do Twojego układu oddechowego.

W związku z powyższym jeśli już musisz wyczyścić filtr HEPA to w pierwszej kolejności upewnij się, że nadaje się on do czyszczenia, a podczas procesu odkurzania, prania czy suszenia zabezpiecz się przed niepożądanymi zanieczyszczaniami stosowną maską, ubiorem i okularami ochronnymi.