Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Jaka jest różnica między nawilżaczem, a oczyszczaczem powietrza i co warto o nich wiedzieć?

Jakość powietrza w pomieszczeniach jest istotnym aspektem naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy zdecydowana większość ludzi przebywa właśnie w pomieszczeniach. 

Nawilżacz to urządzenie, które zwiększa wilgotność powietrza, podczas gdy oczyszczacz powietrza usuwa zanieczyszczenia z powietrza. Nawilżacze są powszechnie stosowane w celu zapobiegania problemom z oddychaniem, takim jak suchość skóry, kaszel i alergie. Mogą również przynieść ulgę osobom cierpiącym na problemy z zatokami czy krwawienia z nosa.

Jaka jest prawidłowa wilgotność powietrza dowiesz się tutaj

Natomiast oczyszczacze powietrza są przeznaczone do usuwania unoszących się w powietrzu cząstek, takich jak kurz, dym, pyłki i alergeny, a także lotnych związków organicznych (LZO) i innych szkodliwych gazów. Mogą być szczególnie pomocne dla osób cierpiących na astmę lub alergie.

Jakie są kryteria w wyborze oczyszczaczy powietrza dowiesz się tutaj

Czy można używać jednocześnie nawilżacza i oczyszczacza powietrza? 

Chociaż nawilżacze i oczyszczacze powietrza mają różne funkcje, to aby poprawić ogólny poziom jakości powietrza w pomieszczeniach można ich używać razem. Suche powietrze zwykle zaostrza u człowieka różne problemy z oddychaniem, a poprzez zwiększenie wilgotności powietrza za pomocą nawilżacza wiele problemów zdrowotnych i ich objawów zostaje rozwiązanych. Pomimo korzyści, bardzo ważne jest, aby pamiętać, że nawilżacz może również powodować wzrost pleśni, a także wielu różnych rodzajów bakterii, zwłaszcza gdy nie są odpowiednio konserwowane.  

Trzeba również wiedzieć, że nawilżacz należy regularnie czyścić, aby zapobiec rozwojowi bakterii, pleśni i innych szkodliwych organizmów. Podobnie filtry oczyszczacza powietrza należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, aby nadal skutecznie usuwały zanieczyszczenia z powietrza. 

Czy należy używać zarówno nawilżacza, jak i oczyszczacza powietrza? 

Jednoczesne zastosowanie nawilżacza i oczyszczacza powietrza, zależy od kilku czynników, w tym Twojej lokalizacji, problemów związanych z jakością powietrza i osobistych potrzeb zdrowotnych. Jeśli mieszkasz w suchym klimacie, nawilżacz zwiększy wilgotność powietrza i pomoże złagodzić problemy z suchą skórą, spierzchniętymi ustami i trudnościami z oddychaniem. Jeśli jednak mieszkasz w wilgotnym klimacie lub masz w domu problemy z pleśnią, bardziej odpowiedni może być osuszacz. 

Z drugiej strony, jeśli cierpisz na alergie, astmę lub inne problemy z oddychaniem, oczyszczacz powietrza może pomóc usunąć zanieczyszczenia, alergeny i inne czynniki drażniące z powietrza. Oczyszczacze powietrza mogą być również korzystne dla osób mieszkających na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia zewnętrznego lub dla osób wrażliwych na sierść zwierząt domowych, roztocza lub inne powszechnie występujące alergeny domowe. 

Jak działa nawilżacz i oczyszczacz powietrza? 

Nawilżacze są przeznaczone do nawilżania powietrza poprzez zwiększanie poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Nawilżacze działają na zasadzie uwalniania wilgoci do powietrza poprzez odparowywanie wody. Jedną z metod jest użycie knota lub filtra do pobierania wody ze zbiornika i uwalniania jej do powietrza w postaci drobnej mgiełki wodnej. Dzieje się to dzięki technologii ultradźwiękowej, która wytwarza wibracje o wysokiej częstotliwości. Są również nawilżacze parowe, które podgrzewają wodę, a następnie powstała para uwalniana jest do powietrza. 

Z kolei oczyszczacze powietrza mają za zadanie usuwać z powietrza zanieczyszczenia. Mogą to być kurz, sierść zwierząt domowych, pyłki, dym, pleśń i bakterie. Oczyszczacze powietrza działają na zasadzie wciągania powietrza przez szereg filtrów, które wychwytują te cząsteczki, zapobiegając ich cyrkulacji w powietrzu.  

Czy nawilżacz i oczyszczacz powietrza mogą pomóc w zapaleniu oskrzeli? 

Zapalenie oskrzeli to choroba układu oddechowego charakteryzująca się stanem zapalnym oskrzeli, który może powodować kaszel, ucisk w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu. Chociaż nawilżacze i oczyszczacze powietrza nie są lekarstwem na zapalenie oskrzeli, mogą pomóc złagodzić niektóre objawy związane z tym schorzeniem. 

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, w celu ustalenia najlepszego sposobu leczenia dla konkretnego schorzenia, ponieważ nawilżacze i oczyszczacze powietrza mogą nie być wystarczające dla wszystkich. Jednak dla wielu osób z zapaleniem oskrzeli używanie nawilżacza i oczyszczacza powietrza może przynieść ulgę i poprawić ogólną jakość powietrza. 

Oprócz używania nawilżacza i oczyszczacza powietrza, istnieją inne kroki, które możesz podjąć, aby złagodzić objawy zapalenia oskrzeli i poprawić jakość powietrza w domu. Jednym z rozwiązań jest regularne sprzątanie i odkurzanie domu, najlepiej naturalnymi i bezpiecznymi środkami czystości. 

O szkodliwości środków czyszczących dowiesz się tutaj.