Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Jak się uchronić przed alergiami zimowymi?

W czasie sezonu zimowego praktykuje się wiele świątecznych tradycji takich jak ubieranie żywej choinki, rozpalanie kominka czy palenie świec, które mogą negatywnie wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach i wywoływać reakcje alergiczne oraz astmę. O tym jak można się uchronić przed zanieczyszczeniami powietrza w czasie zimy dowiesz się w tym artykule. 

Co powoduje alergie zimowe? 

Wiele cząstek i substancji chemicznych w domu może wywołać objawy alergii i astmy. Największymi winowajcami zimowych alergii są dym z kominka, pleśń, sztuczne zapachy i roztocza.

Kominki 

Dym z kominków opalanych drewnem zawiera drobne, szkodliwe cząsteczki, które mogą być wdychane i wchłaniane do płuc i krwiobiegu. Dym ten może być tak samo szkodliwy jak dym z papierosów czy cygar. Nawet wdychanie niewielkiej ilości dymu drzewnego może powodować bóle głowy, kaszel, świszczący oddech i podrażnienie oczu. 

Choinki 

Pleśń szybko rośnie na wilgotnych, ciasno upakowanych choinkach po ich pocięciu, owinięciu w wiązkę i wysłaniu do sprzedawców drzewek, gdzie często leżą tygodniami. Następnie zarodniki pleśni mogą się rozprzestrzenić, gdy tylko wniesiesz drzewo do środka. 

Stwierdzono, że na choinkach bożonarodzeniowych występuje ponad 50 rodzajów pleśni, a ich zarodniki czasami zwiększają stężenie o ponad 600% w czasie krótszym niż dwa tygodnie. Może to powodować reakcję alergiczną, która objawia się następującymi objawami: 

·         Kaszel, kichanie i świszczący oddech

·         Katar, swędzenie lub zatkany nos

·         Sucha, swędząca lub łuszcząca się skóra

·         Czerwone, swędzące lub łzawiące oczy 

Więcej o zanieczyszczeniach pochodzących z choinki świątecznej dowiesz się tutaj

Produkty zapachowe 

Zapachy sosny, dyni lub cynamonu mogą sprawić, że Twój dom będzie pachniał przytulnie i klimatycznie. Jednak wiele świec i odświeżaczy powietrza zawiera sztuczne substancje zapachowe i chemikalia. Podczas spalania świec zapachowych mogą wydzielać się formaldehyd, limonen i inne lotne związki organiczne (LZO). Te LZO mogą powodować zawroty głowy i bóle głowy lub objawy alergii i astmy.

Wiele odświeżaczy powietrza zawiera również ftalany, które zwiększają ryzyko chorób wątroby, nerek i układu rozrodczego. 

Więcej o szkodliwości świec zapachowych dowiesz się tutaj.  

Roztocza 

Roztocza to małe pająkopodobne stworzenia żyjące w łóżkach, dywanach i zasłonach w sypialniach i hotelach. Roztocza zjadają martwy naskórek i rozwijają się przez cały rok, gdy jest ciepło i wilgotno. Żywe roztocza nie powodują alergii, ale ich odchody mogą zostać wdychane, powodując natychmiastowe objawy alergii i astmy, takie jak świszczący oddech i katar. 

Jaki jest najlepszy oczyszczacz powietrza na roztocza dowiesz się tutaj

Co można zrobić, aby zapobiec alergiom zimowym? 

·         Monitoruj jakość powietrza w pomieszczeniu

·         Nie pal w domu drewnem. Jeśli używasz drewna opałowego, upewnij się, że zostało ono wysuszone i przykryte przez co najmniej sześć miesięcy. Jeśli to możliwe, używaj pieca na drewno z filtrem HEPA.

·         Otwórz okna i korzystaj z wentylatorów, aby przewietrzyć dom podczas gotowania, czyszczenia lub palenia świec.

·         Regularnie czyść swój dom za pomocą odkurzacza HEPA, aby usuwać alergeny

·         Aby usunąć z powietrza alergeny użyj oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA

·         Aby usunąć z powietrza zapachy i lotne związki organiczne zastosuj filtr węglowy 

Pobyt w domu w czasie zimy nie musi być uciążliwy ze względu na alergeny i niebezpieczne zapachy. Wprowadź powyższe wskazówki w życie, a Twój dom będzie przytulny i zdrowy dla Ciebie i Twojej Rodziny nie tylko w sezonie zimowym.