Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Które pomieszczenia publiczne mają najgorsze powietrze?

Prawdopodobnie już wiesz, że niewłaściwa jakość powietrza w Twoim domu może negatywnie wpływać na samopoczucie i być szkodliwa dla zdrowia. Na szczęście w dzisiejszych czasach rozwój technologii umożliwia nam zadbać o czyste i bezpieczne powietrze stosując na przykład oczyszczacz powietrza. Niestety, nie wszędzie jakość powietrza jest zadowalająca szczególnie w przestrzeniach publicznych, gdzie różnorodność zanieczyszczeń i zapachów może „przyprawiać o zawrót głowy”, a do tego nie masz na to żadnego wpływu. 

Które pomieszczenia publiczne mają najgorsze powietrze?

1. Centra handlowe 

Biorąc pod uwagę obfitość pachnących perfum, oparów kuchennych z obszaru gastronomicznego oraz dwutlenku węgla i wilgotności wydychanego powietrza, centra handlowe to jedne z najbardziej zanieczyszczonych pomieszczeń zamkniętych. Często wadliwe systemy wentylacyjne i brak filtracji powietrza mogą powodować wilgoć i pleśń, a nawet trudności w oddychaniu. 

2. Budynki biurowe

Jakość powietrza w biurze powinna być dla nas szczególnie ważna, gdyż jest to miejsce w którym spędzamy często połowę naszego życia. W zamkniętej przestrzeni biurowej, zwykle w towarzystwie innych współpracowników mamy do czynienia z lotnymi związkami organicznymi, bakteriami,  wirusami czy zapachem mebli i elektroniki. Również kurz, pleśń, wilgoć, niewystarczająca wentylacja i palenie papierosów niewątpliwie są przyczyną bardzo złej jakości powietrza, którym oddychamy. 

3. Sale lekcyjne 

Jakość powietrza w szkołach ma także istotne znaczenie, ponieważ może wpływać na zdrowie fizyczne i rozwój dziecka, a także na jego zdolność uczenia się. Wiele szkół mieści się w budynkach sprzed dziesięcioleci, które wymagają napraw i mogą nie być wyposażone w systemy filtrujące powietrze. Zanieczyszczenia w powietrzu mogą pochodzić z wielu różnych źródeł, w tym ze spalin z autobusów szkolnych i innych pojazdów, chemikaliów czyszczących i pleśni. 

4. Gabinety lekarskie 

Kiedy idziesz do lekarza na rutynową wizytę, ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę, jest wyjście z infekcją. Nawet w poczekalni, w której rzadko są oddzielne sekcje dla osób chorych i zdrowych, trudno powstrzymać przepływ patogenów w powietrzu między tymi dwoma obszarami.  

5. Budynki mieszkalne 

Utrzymanie jakości powietrza w budynku mieszkalnym wiąże się z wyjątkowymi wyzwaniami. Na przykład lokale mieszkalne mają zazwyczaj niewiele okien ze względu na wspólne ściany, co zmniejsza przepływ powietrza wewnętrznego i zewnętrznego. Wspólny system wentylacji oznacza również możliwość przenikania zanieczyszczeń powietrza, takich jak opary farby lub bierne palenie (w tym dym z e-papierosów). Tak jak mamy wpływ na jakość powietrza w naszych mieszkaniach, stosując oczyszczacz powietrza z właściwymi filtrami, tak na przestrzeniach sąsiedzkich już raczej nie. 

6. Restauracje 

Restauracje mogą mieć zanieczyszczone powietrze na przykład od dymu z otwartego ognia, włączonych piekarników i grilli. Zapach świeżo przygotowywanego jedzenia może być raczej przyjemny, aczkolwiek przypalony tłuszcz, czy odpadki z kuchni już nie koniecznie. Dlatego tak ważna jest sprawna i odpowiednia wentylacja w tego typu obiektach, która niestety nie zawsze jest dopilnowana. 

7. Bary 

Bary to jedno z najgorszych miejsc publicznych, jeśli chodzi o dym papierosowy. Bez względu na jakość wentylacji baru, gazy i cząstki stałe pochodzące z dymu papierosowego stanowią poważny problem dotyczący jakości powietrza w pomieszczeniach. Gdy dym tytoniowy opadnie, chemikalia i zapachy obecne w dymie zostają uwięzione w meblach, stołach bilardowych i wykładzinie baru, narażając nas na zanieczyszczenia pochodzące z papierosów, nawet jeśli nikt obecnie nie pali.  

8. Dworce kolejowe i autobusowe 

Jakość powietrza na dworcach autobusowych czy kolejowych jest niezwykle szkodliwa biorąc pod uwagę emisję spalin z silników diesla, które mogą zawierać tlenki azotu, sadzę, dwutlenek węgla, tlenek węgla i inne szkodliwe zanieczyszczenia.  

Jak się chronić przed zanieczyszczeniami z powietrza w przestrzeniach publicznych? 

Warto ograniczyć ilość czasu spędzanego w miejscach publicznych, gdzie jakość powietrza może być szkodliwa. W budynkach o wysokim poziomie cząstek stałych, takich jak szpitale, stacje kolejowe i metro, można założyć maskę N95, aby wyłapać niektóre zanieczyszczenia przed ich wdychaniem. Natomiast w gabinecie lekarskim, aby uchronić siebie i innych przed patogenami przenoszonymi drogą kropelkową przy kaszlu czy kichaniu można założyć maskę chirurgiczną.

Jeśli martwisz się o jakość powietrza w szkole lub budynku biurowym, można porozmawiać z odpowiednim administratorem, aby upewnić się, że systemy wentylacyjne są odpowiednio konserwowane, czy stosowane są oczyszczacze powietrza i prowadzona jest regularna wymiana filtrów.