Alergiczny nieżyt nosa – co go wywołuje i jak z nim walczyć?
Napisany przez Izabela Pogorzelskaw FAQ
Alergiczny nieżyt nosa, powszechnie nazywany katarem siennym, to najczęściej występująca choroba alergiczna na świecie. Powoduje objawy przypominające przeziębienie, takie jak katar, swędzenie oczu, przekrwienie, kichanie i ciśnienie w zatokach.
Alergiczny nieżyt nosa – co go wywołuje i jak z nim walczyć?
Reakcje alergiczne mogą być niewielkie lub zagrażające życiu w zależności od nasilenia reakcji alergicznej danej osoby.
Zarówno przeziębienie jak i grypę można pomylić z alergicznym nieżytem nosa, ponieważ objawy tych chorób są do siebie bardzo podobne. Przy czym przeziębienia są wynikiem wirusów układu oddechowego, zazwyczaj rinowirusów, a grypa jest wynikiem wirusa grypy.
Wraz z pociąganiem nosem, kichaniem i katarem, objawy alergicznego nieżytu nosa mogą powodować również:
- Cienie pod oczami: Cienie pod oczami spowodowane obrzękiem i przebarwieniem naczyń krwionośnych pod skórą.
- Alergiczna (adenoidalna) twarz: alergie na nos mogą powodować obrzęk migdałków (tkanki limfatycznej wyściełającej tył gardła i za nosem).
- Bruzda nosowa: Ciągłe pocieranie w górę w celu złagodzenia zatkanego nosa i swędzenia może spowodować pojawienie się zmarszczki na grzbiecie nosa.
- Oddychanie przez usta: alergiczny nieżyt nosa może powodować silne przekrwienie błony śluzowej nosa, powodując ciągłe oddychanie przez usta. Nastolatki z alergicznym nieżytem nosa mogą potrzebować aparatów ortodontycznych, aby skorygować problemy z zębami.
Częste czynniki wywołujące alergiczny nieżyt nosa
Istnieje kilka typowych czynników środowiskowych, które mogą powodować nawroty alergicznego nieżytu nosa.
- Pyłki: Te maleńkie cząsteczki mają zazwyczaj około 6 mikronów średnicy (średnica ludzkiego włosa: 50-70 mikronów). Unoszące się w powietrzu mogą dostać się do układu oddechowego, gdzie organizm traktuje je jak najeźdźców i uwalnia przeciwciała w celu ochrony organizmu. W większości miejsc wiosna przynosi z wiatrem sezonowe ziarna pyłku drzew, traw, kwiatów i chwastów. Szczytowy czas wystąpienia reakcji alergicznych może zależeć od tego, czy dana osoba jest uczulona na pyłki drzew, traw lub ambrozji, oraz od klimatu, w którym ta osoba żyje. Dla milionów ludzi pyłki są silnymi alergenami, które wywołują uciążliwe reakcje alergiczne.
- Zarodniki pleśni: zarodniki pleśni mogą rozmnażać się na zewnątrz w opadłych liściach, stosach kompostu i odpadkach ogrodowych. Zarodniki pleśni mogą również rozmnażać się
w wilgotnych pomieszczeniach. Zarodniki są małe, lekkie i łatwo wdychane do płuc. Zarodniki pleśni są silnymi alergenami, które mogą powodować nadmierną reakcję układu odpornościowego, powodując kaszel, ograniczenie oddychania i inne typowe objawy przeziębienia. - Roztocza: Roztocza to mikroskopijne owady, które żywią się płatkami skóry zrzucanymi naturalnie przez ludzi i zwierzęta. Odchody roztoczy i rozkładające się ciała działają jak alergeny dla alergików i astmatyków. Aby zmniejszyć reakcje alergiczne na roztocza należy kontrolować wilgotność w pomieszczeniach, odpowiednio czyścić obszary, które są siedliskiem roztoczy, oraz instalując oczyszczacze i filtry do oczyszczania powietrza. Więcej o roztoczach dowiesz się tutaj.
- Zwierzęta: kontakt z niektórymi zwierzętami również może powodować uczulenie.Alergeny zwierzęce to zwykle sierść, martwe płatki skóry, mocz i ślina. Zwierzęta, które mogą wywołać reakcję alergiczną, to:
- psy
- koty
- konie
- bydło
- króliki
- gryzonie
Najczęstsze reakcje alergiczne zwierząt dotyczą psów i kotów.
Jak walczyć z alergicznym nieżytem nosa?
Niezależnie od tego, czy leczysz swoje alergie lekami i/lub immunoterapią, bardzo ważne jest aby przed skutkami alergicznymi chronić się profilaktycznie, czyli:
- Regularnie i dokładnie odkurzać swój dom szczególnie dywany, wykładziny, zasłony.
- Powierzchnie sprzątać wilgotną szmatką, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się kurzu.
- Usuwać z podwórka opadłe liście i inną martwą roślinność.
- Podczas sprzątania używać maski N95/KN95 oraz ochronne okulary, więcej o maskach dowiesz się tutaj.
- Monitorować liczbę pyłków i pleśni w Twojej okolicy. W dni, kiedy jest ich duże stężenie, przebywać jak najwięcej w domu i zamykać drzwi i okna.
- Kąpać swoje zwierzęta i/lub regularnie szczotkować ich sierść, aby usunąć z niej pyłki i pleśń.
- Używać oczyszczacza powietrza z odpowiednimi filtrami, aby zatrzymać alergeny, zanim wywołają one reakcję. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się filtry HEPA.
Postępowanie zgodnie z powyższymi wskazówkami może zapobiec ekspozycji na alergeny, a tym samym ochroni przed reakcjami alergicznymi.