Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
upal (cc) anvel, pixabay

Wpływ upałów na jakość powietrza

Nie od dziś wiadomo, że nasza planeta się przegrzewa. Tego lata w Europie trendy zmian klimatycznych spowodowały fale upałów i rozległe pożary zagrażające życiu. Te warunki sprawiły, że 19 lipca 2022 r. Paryż był trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie. 

Stężenie PM2,5w Paryżu było na poziomie 60 μg/m3 czyli wzrosło czterokrotnie w stosunku do dziennej wartości wytycznych WHO dotyczących jakości powietrza.

Wpływ upałów na jakość powietrza.

Fala upałów przyczyniła się do pożarów i śmiertelnego zanieczyszczenia powietrza przez dym, które wpłynęło na miliony istnień ludzkich. Ponadto wraz ze wzrostem temperatury wzrosła w warstwie przyziemnej również ilość ozonu(znanego również jako smog) dlatego, że tlenki azotu i lotne związki organiczne (LZO) emitowane przez pojazdy i przemysł reagują ze światłem słonecznym.

Oprócz wpływu na widoczność, smog wpływa także na serce i płuca, wywołując szereg objawów, od trudności w oddychaniu po uszkodzenia płuc i nasilone ataki astmy.

Poprzez zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka, temperatury na półkuli północnej rosną, dlatego wysycha pokrywa gruntu, tworząc warunki, które sprzyjają bardziej ekstremalnym pożarom.Pożary w południowo-zachodniej Francji są największym pożarem w regionie od ponad 30 lat.

W południowo-zachodniej Francji pożary otaczające Bordeaux spaliły około 80 mil kwadratowych lasu i zmusiły do ​​ewakuacji 37 000 mieszkańców nadmorskich kurortów.

Głównym zanieczyszczeniem dymu pożarowego jest PM2,5. To maleńkie zanieczyszczenie powoduje choroby serca i układu oddechowego, a także wpływa na każdy narząd w ciele. Ponieważ jest to tak niebezpieczne, wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące średnich dziennych poziomów emisji PM2,5 wynoszą 15 μg/m3 lub mniej.

Dym z pożarów jest toksyczny i ma zarówno natychmiastowy, jak i długoterminowy wpływ na ludzkie zdrowie. Najpierw możemy doświadczyć dymu z pożaru poprzez podrażnienie oczu, drapanie w gardle, duszność i ból głowy. Osoby cierpiące na astmę i alergie mogą zmagać się z ciężkimi objawami spowodowanymi zapaleniem dróg oddechowych. Badania wykazały, że w miejscach bardziej podatnych na narażenie na dym z pożarów wzrasta liczba hospitalizacji z powodu chorób układu oddechowego. Więcej o tym dowiesz się tutaj. 

Dwutlenek węgla jest również emitowany wraz z dymem z pożaru. Jest to główny gaz cieplarniany, który przyczynia się do zmiany klimatu, pomagając zatrzymać ciepło w ziemskiej atmosferze – więcej o dwutlenku węgla dowiesz się tutaj

Rozwiązania 

Problem zwiększonego ciepła, dym z pożarów i zanieczyszczenie powietrza, będzie rósł tak długo, jak długo świat pozwoli na niekontrolowane ocieplenie. 

Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i źródeł zanieczyszczenia powietrza poprzez egzekwowanie redukcji emisji przemysłowych i samochodowych. Przyjmując politykę, która jest zgodna z wytycznymi WHO, narody mogą zapewnić zdrowszą jakość powietrza dla wszystkich obywateli i zmniejszyć emisje, które wpisują się w cykl wywołanych przez człowieka zmian klimatycznych.

W następstwie nakładanych przepisów prawnych na ratunek środowiska naturalnego, a co za tym idzie i nas samych należy szukać sposobów na redukcję emisji dwutlenku węgla w każdym możliwym aspekcie.

Najskuteczniej i najefektywniej można tego dokonać między innymi poprzez odstąpienie z tradycyjnych surowców kopanych na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii. Takie zmiany wprowadza się już w branży lotniczej czy motoryzacyjnej. Więcej o tym dowiesz się odpowiednio tutaj i tutaj.   

Jednak każdy z nas też ma wpływ na redukcję emisji CO2

Co możesz zrobić? 

  • Wybierz rower zamiast auta.
  • Oszczędzaj prąd, papier, wodę.
  • Sadź drzewa.
  • Nie pal śmieci.
  • Nie marnuj żywności. 

Jest o co walczyć, bo każdy z nas chce oddychać zdrowym i czystym powietrzem.