Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Jakość powietrza w pomieszczeniach

Czy wiesz, że powietrze w Twoim domu może być bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz? Zanieczyszczenia w naszych domach mogą wywoływać lub nasilać objawy, takie jak kaszel, świszczący oddech i duszność, a także stwarzać długoterminowe ryzyko dla zdrowia.

Każdy obszar pomieszczeń wewnętrznych charakteryzuje się różnym rodzajem zanieczyszczeń. Identyfikacja i zajęcie się tymi źródłami ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia zanieczyszczenia w otaczającym nas środowisku.

Kuchnia

Kuchnia jest często najbardziej zanieczyszczonym pomieszczeniem w domu. Głównym winowajcą są zanieczyszczenia emitowane z gazu. Mogą one obejmować dwutlenek azotu, formaldehyd i tlenek węgla. Gotowanie wytwarza również szkodliwe, ultradrobne cząstki, zwane UFP, które są tak małymi cząsteczkami, że mogą przedostać się głęboko do krwioobiegu.

Aby skutecznie wychwytywać zanieczyszczenia, należy:

  • Używać okapów kuchennych pokrywających całą powierzchnię kuchenną.

  • Wybierz okap kuchenny z wentylatorem o wydajności odpowiedniej do wielkości Twojej kuchni, w idealnym przypadku przepuszczający co najmniej 5,7 metra sześciennego powietrza na minutę.

  • Upewnij się, że okap kuchenny odprowadza powietrze na zewnątrz, aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia

  • Podczas gotowania włącz wentylator.

  • Jeśli to możliwe, gotuj na tylnym palniku, ponieważ okapy zazwyczaj zapewniają lepszą wentylację z tyłu.

Więcej o jakości powietrza w kuchni dowiesz się tutaj.

Salon

Salon stanowi serce domu i często są miejscem różnorodnych działań, które mogą mieć wpływ na jakość powietrza. Aby zadbać o jakość powietrza w salonie:

  • Regularnie używaj odkurzacza z filtrem HEPA, aby zminimalizować gromadzenie się kurzu i alergenów.

  • Utrzymuj optymalny poziom wilgotności (30-50%), aby zapobiec rozwojowi pleśni i roztoczy.

  • Wybieraj meble, środki czyszczące i farby, które emitują niewielką ilość lotnych związków organicznych (LZO) lub nie emitują ich wcale, aby powietrze było świeże i czyste.

Łazienki

Połączenie wody i ograniczonej wentylacji sprawia, że ​​łazienki są głównymi obszarami rozwoju pleśni co ma wpływ na jakość powietrza. Aby zadbać o jakość powietrza w łazience:

  • Używaj wentylatorów wyciągowych podczas i po prysznicu lub kąpieli przez co najmniej 20-30 minut, aby zmniejszyć poziom wilgoci i zapobiec rozwojowi pleśni.

  • Regularnie czyść powierzchnie łazienki środkami czyszczącymi odpornymi na pleśń.

  • Niezwłocznie sprawdzaj i naprawiaj wszelkie nieszczelności, aby uniknąć gromadzenia się wilgoci, która sprzyja rozwojowi pleśni.

Więcej o radzeniu sobie z pleśnią i wilgocią dowiesz się tutaj.

Sypialnie

Znaczną część życia spędzamy śpiąc, dlatego jakość powietrza w sypialni ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia. Aby zadbać o jakość powietrza w sypialni:

  • Regularnie pierz pościel.

  • Trzymaj zwierzęta z dala od sypialni, aby zmniejszyć ryzyko sierści zwierząt.

  • Używaj oczyszczaczy powietrza, aby wychwytywać unoszące się w powietrzu odchody roztoczy i inne cząstki stałe.

Jak sobie radzić z roztoczami dowiesz się tutaj.

Garaże i piwnice

Garaże i piwnice mogą gromadzić różne zanieczyszczenia, od spalin samochodowych po przechowywane chemikalia, wpływając na ogólną jakość powietrza w domu. Aby zadbać o jakość powietrza w garażu i piwnicy:

  • Upewnij się, że garaże i piwnice są dobrze wentylowane, aby zapobiec gromadzeniu się spalin samochodowych i oparów chemicznych.

  • Przechowuj chemikalia i rozpuszczalniki w szczelnie zamkniętych pojemnikach i trzymaj je z dala od pomieszczeń mieszkalnych.

  • Jeśli garaż jest połączony z domem, upewnij się, że pomiędzy garażem, a resztą domu istnieje skuteczne uszczelnienie, aby zapobiec przenoszeniu zanieczyszczeń.

O tym czy zapach farb może być niebezpieczny dla zdrowia dowiesz się tutaj.

Wniosek

Aby zadbać o prawidłową jakość powietrza w pomieszczeniach zamkniętych niezbędne jest rozpoznanie zmienności jakości powietrza w różnych przestrzeniach domowych. Zastosowanie wielu urządzeń do kompleksowego monitorowania, wraz z wyborem odpowiednich oczyszczaczy powietrza i innych rozwiązań, może znacząco przyczynić się do stworzenia zdrowszego środowiska w pomieszczeniach zamkniętych.