Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Jakość powietrza, a stan psychiczny

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA) depresja jest zjawiskiem powszechnym i poważnym. Ta choroba dotyka co roku około 16 milionów Amerykanów. APA uważa, że ​​do rozwoju depresji przyczynia się wiele czynników, w tym biochemia, genetyka, osobowość i czynniki środowiskowe, takie jak narażenie na przemoc, zaniedbanie, znęcanie się lub ubóstwo.

Jakość powietrza, a stan psychiczny

Objawy depresji obejmują między innymi: 

·         Uczucie smutku

·         Utrata zainteresowania życiem

·         Utrata apetytu

·         Zmiany apetytu

·         Poczucie bezwartościowości lub winy

·         Myśli o śmierci lub samobójstwie

Jeśli te uczucia utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, to może być to podstawa do rozpoznania depresji. Na szczęście depresja jest uważana za jedną z najłatwiej uleczalnych chorób psychicznych. Do najczęściej stosowanych metod zalicza się farmakoterapię i psychoterapię. 

Badania nad jakością powietrza i depresją

Naukowcy wciąż próbują wyjaśnić wpływ zanieczyszczenia powietrza na stan psychiczny określany depresją. W jednym z wiodących badań naukowcy z Ohio State University wystawiali myszy na działanie zanieczyszczonego oraz przefiltrowanego powietrza przez sześć godzin dziennie, pięć dni w tygodniu i 10 miesięcy. Zanieczyszczone powietrze zawierało stężenie cząstek stałych PM2,5 na poziomie stężenia podobnym do tego, na jakie narażony jest człowiek na obszarach miejskich.

W jednym z eksperymentów, myszy wystawione na działanie zanieczyszczonego powietrza wykazywały więcej zachowań przypominających depresję niż myszy w grupie oddychającej przefiltrowanym powietrzem. Kiedy zbadali mózgi myszy wystawionych na działanie zanieczyszczonego powietrza, odkryli, że obszar mózgu zwany hipokampem rozwinął się inaczej niż u myszy oddychających czystym powietrzem (Hipokamp jest powiązany z uczeniem się, pamięcią i depresją). Inne badania na myszach wykazały, że długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia prowadzi do rozległego stanu zapalnego, w tym zapalenia hipokampa.

Oddzielne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Columbia wykazało, że działanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) na płód w łonie matki, powoduje, że w przyszłości dzieci te są bardziej narażone na różne problemy psychiczne, w tym stany lękowe i depresję (WWA to grupa substancji chemicznych powstałych w wyniku spalania węgla, benzyny, śmieci i innych źródeł).

Co możesz zrobić?

Jeśli obawiasz się wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie psychiczne swoje lub osób, z którymi mieszkasz, sensowne jest podjęcie działań w celu zmniejszenia narażenia na cząstki unoszące się w powietrzu. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby uniknąć negatywnego wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie psychiczne:

1.       Nie pozwalaj palić w domu. Środowiskowy dym tytoniowy jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, w tym drobnymi i ultradrobnymi cząsteczkami. Oprócz drobnych i najdrobniejszych cząstek dym tytoniowy zawiera również 4000 substancji chemicznych. Więcej o szkodliwości dymu papierosowego dowiesz się tutaj.

2.       Zamknij okna lub drzwi, jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi i gdy poziom cząstek na zewnątrz jest wysoki. Jest to szczególnie ważne w godzinach szczytu porannego i wieczornego.

3.       Oczyszczanie powietrza. Jeśli mieszkasz na obszarze o wysokim poziomie zanieczyszczenia cząsteczkami, jednym z najważniejszych kroków, jakie możesz podjąć, aby zmniejszyć narażenie na zanieczyszczenia, jest użycie wysokowydajnego filtra powietrza, który znajdziesz tutaj. Jest to szczególnie ważne, gdy poziom zanieczyszczeń drobnymi cząsteczkami jest wyjątkowo wysoki.

4.       Poszukaj profesjonalnej pomocy konsultując się z lekarzem specjalistą. Przy podjęciu odpowiedziach działań większość przypadków depresji zostaje pomyślnie rozwiązana.