Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
samochody zanieczyszczenia

Jak zadbać o świeże powietrze w samochodzie?

Samochód to najczęściej wybierany przez Polaków środek transportu zarówno w podróżach prywatnych jak i służbowych. To właśnie dzięki niemu mamy poczucie niezależności i swobody, ale przede wszystkim umożliwia dotarcie bezpośrednio do wyznaczonego celu i na określony czas.

Jakość powietrza w samochodzie

Jeśli masz do czynienia z długimi dojazdami i spędzasz dużo czasu w samochodzie to warto zwrócić uwagę na jakość powietrza w jego wnętrzu, gdyż jak się okazuje wcale nie jest takie czyste i świeże jak byśmy tego oczekiwali.

Zanieczyszczenia w samochodzie mogą pochodzić zarówno z zewnątrz jak i wnętrza samochodu. Zanieczyszczenia z zewnątrz to przede wszystkim emisja spalin, która występuje głównie z formie gazów i mikrocząstek. Do szkodliwych zanieczyszczeń gazowych należą lotne związki organiczne, tlenek węgla czy dwutlenek azotu, natomiast w formie stałej występują cząsteczki pyłu drogowego z opon czy hamulców, określane jako PM2,5. Więcej o PM2,5 dowiesz się tutaj.

Często się zdarza, że powietrze w pomieszczeniach jest nieświeże, gęste i mamy potrzebę to zmienić. Dzieje się tak, ponieważ zanieczyszczenia gromadzą się w zamkniętych przestrzeniach. Zwykle wtedy otwieramy okna i wpuszczamy do niego świeże powietrze zewnętrzne, które jest prawie zawsze czystsze niż powietrze w pomieszczeniach.

Niestety ta praktyka nie dotyczy samochodów, ponieważ ruch drogowy generuje tak duże zanieczyszczenie, że otwieranie okien samochodowych w rzeczywistości nie poprawi, a wręcz pogorszy jakość powietrza w jego wnętrzu. Nawet przy zamkniętych oknach i przy włączonej wentylacji ustawionej na doprowadzenie powietrza zewnętrznego możemy zwiększyć poziom zanieczyszczeń wewnątrz pojazdu.

Dlatego najlepszym sposobem, aby zmniejszyć narażenia na zanieczyszczenia zewnętrzne jest jazda z zamkniętymi oknami i wentylacją recyrkulacyjną.

Niestety wewnątrz pojazdu znajdują się materiały, takie jak dywan, siedzenia i tworzywa sztuczne w desce rozdzielczej i tapicerce, które emitują substancje chemiczne takie jak benzen, toluen, ksylen czy formaldehyd. Wyraźny zapach nowego samochodu jest również problemem, ponieważ nowe samochody ze skórzaną tapicerką wytwarzają więcej lotnych związków organicznych, niż stare samochody z tapicerką syntetyczną.

Z kolei starsze samochody, które mają zużyte uszczelki i korodują również emitują zanieczyszczenia, nawet przy wyłączonym silniku, z powodu parowania i wycieku chemikaliów, takich jak benzyna, płyn przekładniowy, płyn hydrauliczny czy płyn hamulcowy.

Dodatkowym źródłem nieprzyjemnego zapachu w aucie możemy być my sami, poprzez wnoszenie butami zanieczyszczeń, paleniu tytoniu, przewożeniu zwierząt domowych, które zostawiają sierść, w wyniku przemoczenia tapicerki lub trzymając wewnątrz samochodu żywność lub śmieci.

Jak poprawić jakość powietrza w samochodzie?

Aby poprawić jakość powietrza wewnątrz pojazdu można zainwestować w samochodowy oczyszczacz powietrza, który dzielimy na dwa typy: pasywny i aktywny.

Pasywne oczyszczacze powietrza to inaczej mówiąc wbudowany w wentylację system filtracji, z kolei aktywny oczyszczacz powietrza to taki, który można podłączyć niezależnie do swojego auta, aby usunąć z niego dodatkowe zanieczyszczenia.

Wbudowane filtry powietrza w samochodzie bardzo dobrze sprawdzają się w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza, aczkolwiek standardowe filtry mogą nie być w stanie zatrzymać najdrobniejszych cząstek, czy usunąć nieprzyjemny zapach. W związku z tym warto wyposażyć auto w bardziej skuteczny filtr jakim jest HEPA lub filtr węglowy.

Wymiana filtra kabinowego

Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie filtra kabinowego, ponieważ gromadzą się w nim wszystkie nieczystości, które mogą wydzielać zarodniki pleśni i być doskonałym siedliskiem grzybów i bakterii.

Dodatkowo, aby zachować świeżość i przyjemny zapach w swoim samochodzie warto zadbać o czystość i porządek, usuwając śmieci, suszyć wszystko co zmoknie, ograniczyć palenie w samochodzie, a także regularnie wietrzyć auto czystym powietrzem z zewnątrz.

Jak wiadomo w obecnych czasach prawie każdy samochód wyposażony jest w klimatyzację, która jest jedną z najpopularniejszych udogodnień montowanych w pojazdach. Sprawna klimatyzacja zwiększa komfort podróżowania – zarówno kierowcy jak i jego pasażerów, utrzymując optymalną temperaturę w granicach od 21 do 270C. Aczkolwiek, aby służyła jak najdłużej, nie wydzielała nieprzyjemnego zapachu i nie szkodziła zdrowiu wymaga regularnych przeglądów i napraw.

W związku z powyższym przynajmniej raz w roku należy, wymienić filtr kabinowy, uzupełnić czynnik chłodzący oraz oczyścić układ z grzybów i bakterii, które są główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z nawiewu.

Jednocześnie nie zaleca się stosować jonizatora ani generatora ozonu w samochodzie, ponieważ wytwarzane przez nie gazy mogą być bardzo szkodliwe i niebezpieczne.

Zdrowe i czyste powietrze w Twoim samochodzie z pewnością zapewni wysoki komfort podróżowania, dlatego niewątpliwie warto o nie zadbać.