Jak uzyskać najlepsze powietrze do nauki?
Choć wakacyjny czas jeszcze trwa i nie każdy jeszcze myśli o powrocie do szkoły czy na uczelnię, to czas biegnie nieubłaganie, więc warto się dowiedzieć co można zrobić, aby nadchodząca nauka przebiegała sprawnie i przyjemnie czyli w najlepszych do tego warunkach.
Wiemy, że w szkole czy w pracy aby koncentracja i świeżość umysłu była na najwyższym poziomie, potrzebna jest do tego odpowiednia temperatura, a w zależności od preferencji umiarkowana lub absolutna cisza oraz czyste powietrze.
Jak uzyskać najlepsze powietrze do nauki?
W pierwszej kolejności sprawdźmy jakie zanieczyszczenia powietrza negatywnie wpływają na efekty nauki.
Dwutlenek węgla (CO2).
Jednym z dominujących zanieczyszczeń powietrza jest dwutlenek węgla (CO2). Aby dowiedzieć się czy dwutlenek węgla jest szkodliwy zachęcam do zapoznania się z artykułem dostępnym tutaj.
Wiele badań wykazało, że dwutlenek węgla szybko gromadzi się w zatłoczonych pomieszczeniach i ma bezpośredni wpływ na zdolność podejmowania decyzji.
Istnieje kilka sposobów na stwierdzenie, czy stężenie CO2 w pomieszczeniu jest zbyt wysokie. Jednym z nich jest to, że przebywając w pokoju z nadmiarem CO2 może wystąpić ból głowy, zmęczenie lub inne objawy neurologiczne. Drugą opcją jest użycie miernika CO2, aby bezpośrednio określić jego stężenie.
Jakie stężenia CO2 występują w powietrzu?
Powietrze zewnętrzne to około 400 ppm CO2 i jest to najniższy możliwy poziom w pomieszczeniu. Powietrze na zewnątrz w miastach może mieć stężenie CO2nawet na poziomie 500 ppm, co sprawia, że i w pomieszczeniach poziom dwutlenku węgla jest wyższy.
Do 600 ppm CO2 praktycznie nie ma wpływu na podejmowanie decyzji, 1000 ppm CO2 jest limitem wytycznych dotyczących budynków wewnętrznych ustalonych przez ASHRAE (Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Klimatyzacji), ale jest to poziom, przy którym CO2zaczyna wpływać na sprawność umysłową.
Zbadano, że uczniowie, którzy spali w sypialniach z poziomem CO2 do 2400 ppm, mieli gorsze wyniki w testach następnego dnia, a przy 2500 ppm CO2 stwierdzono duże różnice w sprawności umysłu w porównaniu do warunków, kiedy stężenie CO2wynosiło ok600 ppm.
Usuń CO2 za pomocą wentylacji.
Podstawowe wytyczne budowlane ustanowione przez ASHRAE zalecają co najmniej 0,35 wymiany powietrza na godzinę lub około jednej trzeciej wymiany powietrza w pomieszczeniu z powietrzem zewnętrznym na godzinę.
Innym sposobem usunięcia CO2 z powietrza jest otworzenie okna lub drzwi na zewnątrz lub korytarz. Otwarcie okna na około siedem minut może wymienić połowę powietrza w pomieszczeniu i obniżyć poziom CO2do poziomu jego stężeń na zewnątrz.
Zapachy.
Śmierdzące pokoje w akademikach lub silnie pachnące kosmetyki mogą wpływać na efekty nauki. Utrzymujące się niepożądane zapachy zmniejszają nasze ogólne samopoczucie i mogą sprzyjać połączeniu złych nastrojów, w tym depresji, zmęczenia, dezorientacji, złości i napięcia. Mogą również rozpraszać uwagę i utrudniać skupienie się na złożonych zadaniach.
Większość zapachów w pomieszczeniach pochodzi z żywności. Wszystkie zapachy to tak zwane LZO, czyli substancje chemiczne unoszące się w powietrzu i emitowane z wielu różnych źródeł. Podczas gdy większość LZO to nieszkodliwe zapachy, wysokie poziomy mogą reagować w powietrzu, tworząc niezdrowe cząsteczki.
Aby usunąć niepożądane zapachy, w pierwszej kolejności należy je zidentyfikować, mogą to być śmieci, resztki jedzenia, brudne ubrania i zanieczyszczone pomieszczenia.
Również dym, kadzidełka i świece, kosmetyki czy chemikalia mogą wpływać na jakość powietrza. Więcej o tym dowiesz się w poniższych artykułach:
- Czy zapach farb może być niebezpieczny dla zdrowia?
- Czy zapachy kosmetyków mogą szkodzić zdrowiu?
- Czy środki czystości mają negatywny wpływ na jakość powietrza?
- Jaki wpływ na powietrze i nasze zdrowie mają świece zapachowe?
- Jak pozbyć się zapachów papierosów?
A jeśli chcesz się dowiedzieć jak pachnie czyste powietrze kliknij tutaj.
Oprócz utrzymywania pomieszczeń w czystości w walce z zapachami mogą pomóc również filtry powietrza z węglem aktywnym. Filtry te mają ograniczoną zdolność pochłaniania zapachów dlatego trzeba pamiętać o ich regularnej wymianie na nowe.
Filtry węglowe dostępnej są w ofercie dostępnej tutaj.
Reasumując,najprostszym sposobem na uzyskanie najlepszego powietrza do nauki jest regularne wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien i drzwi, pod warunkiem, że na zewnątrz jest czyste powietrze.Również może pomóc odpowiedni system wentylacyjny (HVAC).
Dodatkowo zastosowanie odpowiedniego oczyszczacza powietrza z właściwie dobranymi do niego filtrami może zminimalizować pyłki, zarodniki pleśni i zapachy, zapewniając czyste i świeże powietrze niezbędne do efektywnej nauki.