Jak oczyścić powietrze dzieciom chorym na astmę?
Astma u dzieci jest złożoną i trudną chorobą ponieważ może przeszkadzać w wielu codziennych czynnościach, a ciężkie ataki astmy mogą wymagać nawet opieki medycznej.
Obecnie nie ma lekarstwa na astmę. Aby zapobiec atakom astmy należy unikać czynników, które ją wywołują na przykład sierść zwierząt domowych, dym czy zanieczyszczenie powietrza. Na alergeny również dobrze sprawdza się oczyszczacz powietrza z odpowiednimi do niego filtrami.
Należy pamiętać, że jeśli Twoje dziecko ma astmę lub objawy, które sugerują astmę, zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem i postępować zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Poważna astma może wymagać użycia inhalatora lub innych leków.
Jak oczyścić powietrze dzieciom chorym na astmę?
Według Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) astma jest zaburzeniem oddychania, w którym drogi oddechowe są w stanie zapalnym, a ataki astmy zdarzają się, gdy drogi oddechowe zostaną podrażnione. W stanie zwanym „astmą alergiczną” substancje zwane alergenami są postrzegane przez organizm jako szkodliwe i w ich obecności może wystąpić atak astmy. Przykładami alergenów są pyłki i pleśń w powietrzu. Astma alergiczna jest najczęstszą postacią astmy, a według NIH około 90% dzieci cierpi na astmę alergiczną.
Najczęstsze źródła alergenów to:
Roztocza. Roztocza to mikroskopijne stworzenia żyjące na kurzu, zamieszkujące najczęściej pościel, dywany, meble tapicerowane, a nawet pluszaki. Więcej o roztoczach dowiesz się tutaj.
Bierne palenie. Toksyczne związki zawarte w dymie papierosowym powodują różnego rodzaju problemy u dzieci. Według Agencji Ochrony Środowiska dym może wywoływać ataki astmy i pogarszać istniejące objawy astmy. Więcej o dymie z papierosów dowiesz się tutaj.
Sierść zwierząt domowych. Wszystkie zwierzęta z futrem lub sierścią mogą mieć łupież, który może wywołać objawy astmy. Więcej o alergenach z sierści zwierząt dowiesz się tutaj.
Pleśń. Pleń to grzyb, który rośnie w wilgotnych miejscach w domu. Wszystkie pleśnie wydzielają mikroskopijne zarodniki, które podczas wdychania mogą powodować ataki astmy. Więcej o pleśni, (zwykle w choinkach świątecznych) dowiesz się tutaj.
Lotne związki organiczne (LZO). LZO to substancje chemiczne wydzielane przez niektóre farby, tworzywa sztuczne i środki czyszczące. Więcej o szkodliwości środków czystości i farb dowiesz się odpowiednio tutaj i tutaj.
Alergeny zewnętrzne. Pyłki i zanieczyszczenia pochodzące z samochodów i fabryk są głównymi wyzwalaczami astmy. EPA informuje, że obszary o niskiej jakości powietrza na zewnątrz, takie jak dzielnice przy ruchliwych autostradach, mają wyższe wskaźniki zachorowania na astmę.
Najlepsze sposoby na usunięcie alergenów.
Poza unikaniem i usuwaniem źródeł alergenów warto także zainwestować w oczyszczacz powierza z odpowiednimi do niego filtrami.
Filtry HEPA. Filtr HEPA to filtr, który został zaprojektowany, aby wyłapać 99,97% cząstek o wielkości 0,3 mikrona.
Filtry węglowe. Filtry te są zdolne do adsorpcji zanieczyszczeń gazowych (LZO).
Filtry zintegrowane. Są to filtry tak zwane 2 w 1, ponieważ zbudowane są zarówno z filtrem HEPA jak i filtrem węglowym.Każdy z filtrów spełnia swoją rolę, jeżeli zostaną wbudowane dwa niezależne filtry, to ich żywotność i skuteczność będzie większa. Należy również wiedzieć, że istnieją oczyszczacze powietrza, które niestety pogorszą astmę u dzieci i należą do nich generatory ozonu i jonowe oczyszczacze powietrza, które w swojej funkcji emitują ozon.
Ozon jest poważnym środkiem drażniącym, niezdrowym, a nawet zabójczym w wysokich stężeniach. Więcej o jonizacji powietrza i ozonie w powietrzu dowiesz się tutaj.
Oczyszczacz powietrza z odpowiednio dobranymi filtrami może zredukować czynniki wywołujące astmę, ale niezbędne jest także unikanie i regularne usuwanie źródeł występowania alergenów. Dodatkowo w trudnych przypadkach niezbędna jest konsultacja lekarska i wdrożenie odpowiednich środków medycznych.