Jakie zanieczyszczenia wdychamy każdego dnia?
W obecnych czasach zanieczyszczenie powietrza to nieprzyjemny aspekt życia, który jest tak samo nieunikniony jak podatki. Co dokładnie wdychamy każdego dnia? Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie? I co możemy z tym zrobić?
Przyjrzyjmy się bliżej najczęstszym i najbardziej niebezpiecznym zanieczyszczeniom powietrza:
1. Pył zawieszony (zanieczyszczenie cząstkami stałymi)
Cząstki stałe (zwane również cząstkami unoszącymi się w powietrzu, zanieczyszczeniami cząsteczkowymi lub PM) zalicza się do nich brud, kurz, dym i małe krople cieczy. Cząstki unoszące się w powietrzu występują w trzech rozmiarach: PM10, PM2,5 i ultradrobne (UFP). UFP są najbardziej niebezpiecznymi cząstkami stałymi, ponieważ ich niewielki rozmiar sprawia, że są niezwykle podatne na wdychanie. Po wdychaniu osadzają się w płucach i wchłaniają bezpośrednio do krwioobiegu — skąd bardzo szybko mogą się przedostać do dowolnego narządu w organizmie, powodując udary mózgu czy zawały serca. Więcej o UFP dowiesz się tutaj.
2. Sierść zwierząt domowych
Sierść zwierząt domowych łatwo rozprzestrzenia się po całym domu, a także przenosi się poprzez ludzi do szkół, szpitali i innych miejsc publicznych. Zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu pochodzące od zwierząt domowych mogą powodować następujące objawy:
· kichanie
· katar
· swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu
· przekrwienie błony śluzowej nosa
Jak sobie radzić z alergią na zwierzęta dowiesz się w tym artykule.
3. Pyłki
Pyłki są jednym z najbardziej znanych czynników wywołujących sezonowe alergie. Każdej wiosny, lata i jesieni rośliny uwalniają drobne ziarna pyłku, aby zapłodnić inne rośliny tego samego gatunku. Po uniesieniu się w powietrze mogą przeniknąć do układu oddechowego, gdzie organizm identyfikuje je jako zagrożenie i uwalnia przeciwciała, aby się chronić. Większość pyłków wywołujących reakcje alergiczne pochodzi z drzew, traw i chwastów, takich jak ambrozja. Osoby z alergią na pyłki doświadczają objawów podobnych do alergii na zwierzęta domowe, w tym kichania, kataru i przekrwienia błony śluzowej nosa.
4. Pleśń
Istnieją trzy rodzaje gatunków pleśni: alergenne, patogenne i toksyczne. Pleśnie alergiczne mogą nasilać łagodne alergie, a pleśnie chorobotwórcze mogą wywoływać infekcje u osób z osłabionym układem odpornościowym. Toksygenne pleśnie, takie jak Stachybotrus charatrum lub czarna pleśń, powodują reakcję toksyczną u ludzi i zwierząt. Typowe źródła tych zanieczyszczeń w powietrzu w domach, firmach i szkołach to:
· przecieki przez dachy, ściany i piwnice
· skraplanie się pary wodnej na oknach i w łazienkach
· stojąca woda w kanalizacji
· urządzenia osuszające mokre podłogi i dywany
Aby dowiedzieć się więcej o pleśni w domu kliknij tutaj.
5. LZO (lotne związki organiczne)
LZO są emitowane z wielu przedmiotów znajdujących się w Twoim domu, w tym:
· materiały budowlane i wyposażenie
· farby, środki do usuwania farby i inne rozpuszczalniki
· środki czyszczące i dezynfekujące
· odświeżacze powietrza i aerozole
· pestycydy
· odzież wyprana chemicznie
Narażenie na te zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu może mieć wiele krótko- i długoterminowych skutków zdrowotnych, takich jak:
· podrażnienie oczu, nosa i gardła
· bóle głowy, utrata koordynacji i nudności
· uszkodzenia wątroby, nerek i ośrodkowego układu nerwowego
· zmęczenie
· reakcja alergiczna skóry
· nowotwory (formaldehyd VOC jest znanym czynnikiem rakotwórczym dla ludzi)
Więcej o LZO dowiesz się z artykułów na naszym blogu.
Do innych zanieczyszczeń powietrza zalicza się także tlenek węgla(CO), ozon (O3), dwutlenek azotu (NO2), czy dwutlenek siarki (SO2).
Jak się chronić przed zanieczyszczeniami?
Powstrzymanie zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu na pewno nie jest łatwą sprawą, ale możesz chronić siebie i swoich bliskich przed narażeniem na niebezpieczne zanieczyszczenia powietrza poprzez na przykład:
· korzystanie z monitoringu jakości powietrza,
· użycie wysokowydajnego oczyszczacza powietrza, aby usunąć zanieczyszczenia z powietrza w pomieszczeniach,
· odpowiednią konserwację swoich urządzeń gazowych. Upewnij się, że Twoja kuchenka, grzejnik i inne urządzenia zasilane gazem są regularnie konserwowane przez wyszkolonego profesjonalistę,
· rozważenie przejścia na kotły gazowe zamiast drewna. Nawet przy prawidłowej konserwacji piece i kominki opalane drewnem wytwarzają znaczne ilości palnych zanieczyszczeń powietrza, takich jak CO, NO2 i najdrobniejsze cząsteczki,
· zrezygnowanie z toksycznych syntetycznych środków czyszczących, takich jak farby i inne chemikalia domowe. Zastąp je ekologicznymi produktami pochodzenia naturalnego,
· usunięcie z domu źródła pleśni i alergii. Upewnij się, że Twój dom jest dobrze wentylowany, regularnie czyszczony i ma wilgotność względną 30%-60%.
Dzięki powyższym wskazówkom możesz skutecznie zredukować ilość zanieczyszczeń powietrza w codziennym życiu.