Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2
burza piaskowa (cc) 8385 pixabay

Jak burze piaskowe wpływają na jakość powietrza?

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), a dokładniej w Dubaj i Abu Zabi w środę, 18 maja 2022 r.uderzyła burza piaskowa [1]. Zjawisko to jest niezwykle niebezpieczne z uwagi na gęste i zanieczyszczone powietrze, w którym znajdują się piasek, kurz i inne cząsteczki utrudniające oddychanie.

Jak burze piaskowe wpływają na jakość powietrza?

Poważne burze piaskowe nie są rzadkością na Bliskim Wschodzie. W kwietniu kilka dużych burz piaskowych spustoszyło części Iraku i Iranu, poważnie wpływając na jakość powietrza i powodując problemy dla lokalnych obywateli [2].

Miliony domów pokryło się zatkanym kurzem. Loty zostały uziemione, szkoły zostały zamknięte, a tysiące ludzi trafiło do szpitala. Występowanie burz piaskowych na tym obszarze nasila się z powodu suszy, zmieniającej się pogody spowodowanej zmianą klimatu i degradacji gleby. Przewiduje się, że w nadchodzących latach zjawisko to będzie się tylko pogłębiać [3].

Pogoda i jakość powietrza w Dubaju stają się niebezpieczne

18 maja miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zostały zniszczone przez te ekstremalne warunki pogodowe. Dubaj i Abu Zabi pochłonęła pylista mgła, co można było zauważyć gołym okiem. W takim przypadku zdrowie ludzi było poważnie zagrożone.

Podczas burzy piaskowej prawie wszystkie stacje monitorowania jakości powietrza w Dubaju i Abu Zabi odnotowały niebezpiecznie wysokie stężenia PM10 i PM2,5.

  • PM10 to zanieczyszczenia cząsteczkowe, takie jak piasek o średnicy 10 mikrometrów,
  • PM2,5 – cząstki o średnicy 2,5 mikrometra,i
  • UFP –najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka– składają się z drobniejszych cząstek, takich jak kurz, sadza, wirusy i bakterie. Więcej o tym dowiesz się tutaj

Średnie stężenie PM10 w Dubaju wynosiło wtedy 784,7 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), z kolei PM2,5 aż 94,5 µg/m3. Natomiast w Abu Zabi wskaźnik PM2,5 był 60,5 razy wyższy niż średnia roczna wartość wytycznych WHO, która wynosi 5 µg/m3 lub mniej.

Dr Christi Chester Schroeder, kierownik ds. jakości powietrza w IQAir, wyraził zaniepokojenie tak wysokimi stężeniami PM. „Istnieją wyraźne dowody naukowe, że zarówno krótko-, jak
i długoterminowe narażenie na podwyższone stężenia PM2,5, takie jak te, których doświadcza się obecnie w Dubaju i Abu Zabi, stanowi znaczne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego”. 

Podsumowując 

Nasilenie burzy piaskowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich potwierdza jak ważne i wartościowe są kompleksowe, aktualne i przejrzyste informacje o jakości powietrza. Im więcej punktów monitoringowych, tym lepiej, a zwiększenie liczby danych na całym świecie zapewnia lepszy wgląd w powietrze, którym oddychamy.

Monitorowanie jakości powietrza dostarcza również alerty o poważnych zdarzeniach dotyczących jakości powietrza na całym świecie, od pożarów w Kalifornii po burze piaskowe w Dubaju. Umożliwia to obywatelom dokonywanie wyborów w najlepszym interesie ich samych i ich rodzin, aby się uchronić przed niebezpieczeństwem i zmniejszyć ich narażenie na zanieczyszczenie powietrza.W takim wypadku konieczne jest:

  • Nie wychodzenie z domu
  • Nie otwieranie okien i drzwi
  • Stosowanie oczyszczaczy powietrza w pomieszczeniach
  • Zakładanie masek i okularów ochronnych, więcej o tym dowiesz się tutaj

 

[1]. UAE issues sandstorm weather alert with dusty conditions expected until Sunday at least.

[2]. Dust storm in Iraq.

[3]. Mideast sandstorms snarl traffic, close schools, harm health. Al-Monitor.