Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu! Contact icon 1 Contact icon 2

Jak działa oczyszczacz powietrza? 

Jeśli zastanawiasz się jaki oczyszczacz powietrza wybrać do swojego domu to w pierwszej kolejności warto się zastanowić jak on działa i które zanieczyszczenia chcesz z powietrza usunąć. Nie każdy filtr ma takie same zdolności filtracyjne, dlatego aby dobrać odpowiedni filtr do oczyszczacza powietrza zidentyfikuj zanieczyszczenia jakie masz w powietrzu, czy są to pyłki, alergeny, lotne związki organiczne lub nieprzyjemne zapachy, a może każde z nich.

Wyobraź sobie jeden pokój w swoim domu. Ma on określoną objętość powietrza. Część powietrza ucieka lub dostaje się przez drzwi czy okna do innych pomieszczeń. Natomiast, jeśli źródło zanieczyszczenia pozostanie w pomieszczeniu to jakość powietrza będzie sukcesywnie spadać. Ważne jest, aby znaleźć źródło zanieczyszczeń, wtedy łatwo określić jakiego rodzaju oczyszczacza powietrza należy użyć.

Zatrzymanie zanieczyszczenia u źródła jest najskuteczniejszym sposobem poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. 

Oto niektóre typowe zanieczyszczenia i ich źródła:  

Kurz i roztocza – kurz jest stale wytwarzany w wyniku regularnych procesów, takich jak złuszczanie się komórek skóry, wprowadzanie nieczystości z zewnątrz oraz korzystanie z przedmiotów codziennego użytku, takich jak ubrania lub dywany. Roztocza żywią się białkami w komórkach skóry, które ludzie i nasze zwierzęta domowe nieustannie zrzucają. Ich wydzieliny i odchody są zanieczyszczeniami i alergenami. Filtr mechaniczny, taki jak filtr HEPA skutecznie te zanieczyszczenia usunie. Więcej o roztoczach dowiesz się tutaj.

Sierść zwierząt domowych – Psy i koty zrzucają skórę i sierść, a u osób wrażliwych mogą powodować reakcję alergiczną. Podobnie jak kurz, te zanieczyszczenia w postaci cząstek stałych można usunąć za pomocą filtra HEPA. Jak sobie poradzić z alergią na zwierzęta dowiesz się tutaj.

Zarodniki pleśni – Wszędzie są zarodniki pleśni, ale jeśli masz poważny problem z pleśnią w swoim domu na przykład po zalaniu lub powodzi to filtr HEPA może pomóc ją usunąć. Więcej o tym dowiesz się tutaj.

Lotne związki organiczne – Powszechnie znane jako LZO, są to substancje chemiczne uwalniane do powietrza. Nie są to zanieczyszczenia pyłowe, a gazowe. Źródłem ich występowania to pożary (w tym pożary lasu, smażenie na paleni), farby i rozpuszczalniki oraz środki czyszczące. LZO mogą składać się z setek różnych chemikaliów, ale powszechne obejmują benzen, toluen, ksylen, etylobenzen. Aby skutecznie pozbyć się LZO z powietrza należy zastosować filtr węglowy.  Jak usunąć LZO z domu przeczytasz tutaj.

Cząsteczki powstające podczas spalania — pożary lasów, kominek lub piec opalany drewnem, gotowanie lub palenie papierosów uwalniają cząsteczki do powietrza. Dokładny skład cząstek stałych różni się w zależności od tego, co jest spalane, ale mogą one wywoływać reakcje alergiczne i objawy astmy. Filtr mechaniczny może usunąć większość cząstek stałych ze spalania, a filtr węglowy dodatkowo rozprawi się z nieprzyjemnym zapachem. Więcej o szkodliwości dymu (dym zapachowych świec, dym papierosów, czy dym z grilla) dowiesz się na naszym blogu. 

Rodzaje oczyszczaczy powietrza i sposób ich działania

Nie każdy oczyszczacz powietrza jest w stanie usunąć wszystkie rodzaje zanieczyszczeń. Dlatego warto poznać różne technologie oczyszczania powietrza.

Filtry mechaniczne – Najpopularniejsze filtry w oczyszczaczach powietrza służą do usuwania zanieczyszczeń pyłowych. Są wykonane z papieru lub innego materiału. Powietrze przepływa przez filtr, a cząsteczki zostają uwięzione w splocie filtra, pozwalając czystemu powietrzu wydostać się na zewnątrz. Filtry HEPA (wysokosprawne filtry cząstek stałych) to szczególny rodzaj filtrów, które są w stanie zatrzymać 99,97 procent cząstek o wielkości 0,3 mikrona lub większej. Filtry mechaniczne nie są skuteczne w usuwaniu lotnych związków organicznych z powietrza.

Filtry węglowe – Filtry z węgla aktywnego wychwytują cząsteczki lotnych związków organicznych, dzięki adsorpcyjnym właściwościom węgla aktywnego. Więcej o tym dowiesz się tutaj. Tego typu filtry nie są skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń pyłowych z powietrza.

Jonizatory – jonizujące oczyszczacze powietrza nadają ładunek elektryczny cząstkom, które przez nie przechodzą. Cząstki są następnie przyciągane do innych cząstek o przeciwnym ładunku. W rezultacie podłoga i pobliskie meble lub zasłony są pokryte zanieczyszczeniami, zazwyczaj grudkami kurzu i brudu. Następnie jonizatory przyciągają te cząsteczki. Jonizatory nie są skuteczne w usuwaniu lotnych związków organicznych z powietrza, poza tym efektem ubocznym tego procesu jest wytworzenie się niebezpiecznego ozonu, który w dużych ilościach może wywołać problemy z oddychaniem, zwłaszcza gdy  gromadzi się w zamkniętej przestrzeni. Jeśli chcesz poznać dokładniej zasadę działania jonizatorów wejdź tutaj.

Generatory ozonu – Te oczyszczacze powietrza celowo wytwarzają ozon aby skutecznie zdezynfekować pomieszczenie. Jednak ozon w dużych stężeniach jest silnie trującym i niebezpiecznym gazem, dlatego proces ten prowadzony jest pod profesjonalną kontrolą i bez obecności ludzi i zwierząt. Ta technologia nie jest zalecana do użytku domowego.

Zrozumienie różnych rodzajów zanieczyszczeń w powietrzu i różnych typów oczyszczaczy powietrza jest bardzo ważne, aby świadomie podjąć decyzję w doborze odpowiednich filtrów, które skutecznie, efektywnie i w bezpieczny sposób oczyszczą powietrze w Twoim domu.